Jednou vetou

Odvolací súd zrušil zákaz oslavovať výročie vojenského prevratu v Brazílii

Ilustračné foto

TASR

Súdne rozhodnutie, ktoré malo zabrániť oslavám nadchádzajúceho výročia vojenského prevratu v Brazílii, zvrátil v sobotu odvolací súd. Vyhovel tak požiadavke vlády krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, ktorý tieto oslavy nariadil.

Príslušná sudkyňa v piatok konštatovala, že podujatia pripomínajúce prevrat z roku 1964, ktorý bol v Brazílii začiatkom vojenskej diktatúry, nie sú „zlučiteľné s procesom demokratickej obnovy“ presadzovanej ústavou z roku 1988. Zdôraznila tiež, že pamätné dni musí schváliť parlament.

Iná sudkyňa sa však v sobotu priklonila na stranu vlády, pričom zdôraznila, že brazílska demokracia je dostatočne silná na to, aby zniesla „pluralitu názorov“. „Nevidím žiadne porušovanie ľudských práv, obzvlášť ak sa podobné demonštrácie uskutočnili v kasárňach aj v predošlých rokoch a nemalo to žiadne nepriaznivé dôsledky,“ napísala sudkyňa odvolacieho súdu.

Protest proti výpadkom elektriny rozohnali pomocou slzotvorného plynu

Prezident Bolsonaro, ktorý je bývalý vojak, nariadil armáde, aby si nadchádzajúcu nedeľu pripomenuli výročie prevratu, a to „primeraným“ spôsobom v priestoroch kasární. Niektorí vojaci si pritom kontroverzné výročie pripomínali už v priebehu tohto týždňa.

Bolsonarovo nariadenie sa stretlo s rozsiahlou kritikou. Generálna prokuratúra vyzvala tento týždeň vojakov, aby „sa zdržali“ vzdávaniu úcty režimu, ktorý sa dopúšťal „vážneho porušovania ľudských práv“. Na sociálnych médiách sa medzitým objavili výzvy, aby ľudia v nedeľu vo veľkých mestách protestovali proti vojenskej diktatúre a pripomenuli si jej obete.

Bolsonaro, bývalý výsadkár a otvorený obdivovateľ niekdajších diktátorov, je od obnovenia demokracie v Brazílii v roku 1985 jej prvým prezidentom, ktorý verejne vyzdvihol bývalý vojenský režim. Prezidentov hovorca minulý pondelok uviedol, že Bolsonaro nepovažuje udalosti z 31. marca 1964 za vojenský prevrat. Naopak, „civilisti a vojaci“ podľa neho spojili svoje sily v ťažkých časoch a krajinu priviedli späť na správnu cestu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia