Oheň zúfalstva aj nádeje: Jan Palach by sa dnes dožil 70 rokov

Jan Palach ako mladík a záber z filmu Jan Palach, ktorý bude v kinách od 30. augusta 2018

autorská koláž hlavne.sk, CinemArt

Odhodlal sa k šialenému činu a veril, že to má zmysel, chcel vyslať jasný signál, protest. Svoj boj proti normalizácii však prehral. Jan Palach, študent filozofickej fakulty v Prahe sa stal „prvou pochodňou“ a veľkým výkričníkom pre celý svet. Vedeli ste, že o ňom Karel Gott naspieval pesničku alebo čo povedal lekárom tesne pred smrťou?

Udalosti augusta 1968 aj novembra 1989 sa majú stále pripomínať

11. augusta 1948, v tom osudovom „osmičkovom“ roku československých dejín, len šesť mesiacov po „víťaznom februári“, kedy komunisti definitívne prevzali moc v štáte, sa v Prahe narodil Jan Palach. Dnes by sa dožil sedemdesiatich rokov.

Kto bol Jan Palach?

Jan Palach bol študentom histórie a politickej ekonómie na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Napriek tomu, že úspešne zvládol prijímacie skúšky, prijali ho až na druhý pokus, kvôli jeho „živnostenskému pôvodu“.

Z novodobých dejín Slováci vyzdvihujú najviac SNP, Česi Nežnú revolúciu

Na jeseň 1968 sa Jan zúčastnil viacerých protestných akcií proti okupácii Československa sovietskymi vojskami. Nevidel však žiaden pokrok. Komunistická diktatúra, tvrdá cenzúra a tanky na uliciach dusili akúkoľvek nádej, ktorú naše národy získali počas Pražskej jari.

Jan Palach, *11.8.1948 – +19.1.1969. Foto: commons.wikimedia.org

Prvá pochodeň

Palach vedel, že ak sa má Československo prebudiť, ak má mať nádej na vymanenie sa spod vojenskej, politickej i mentálnej okupácie, bude potrebovať silný impulz. Budíček, ktorý nedokáže prespať.

Preto sa vo štvrtok 16. januára 1969 okolo pol druhej poobede postavil na Václavské námestie v Prahe, polial sa benzínom a zapálil.

Šéf SIS má na únos Vietnamca dva názory – osobný a oficiálny

Pamätník Jana Palacha vytvorený podľa jeho posmrtnej masky. Foto: commons.wikimedia.org

V aktovke zanechal list, v ktorom sa okrem iného písalo: „Vzhľadom na to, že sa naše národy ocitli na pokraji beznádeje, rozhodli sme sa vyjadriť svoj protest a prebudiť ľudí tejto krajiny nasledujúcim spôsobom.“

Palach žiadal od režimu okamžité zrušenie cenzúry a zákaz rozširovania Zpráv, denníku vydávaného okupantami. Inak mali prísť ďalšie „pochodne“.

Glváč: Ak sa potvrdia medializované informácie, ide o viac než vážnu vec

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na který právě stačí.“

O tri neskôr, 19. januára Jan Palach zomiera na Klinike popálenín vo Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady. Existuje záznam rozhovoru, ktorý s Janom na tejto klinike viedli. Hovorí o tom, prečo sa rozhodol tak radikálnym spôsobom vystúpiť proti okupácii. Z rozhovoru, ktorý s ním v nemocnici robila doktorka Zdenka Kmuníčková, aby zistila, či ho niekto na čin naviedol a prečo to urobil miestami až mrazí.

Tu je úryvok záznamu:

Palachovu posmrtnú masku neskôr pomáhal uchovať český katolícky kňaz, ktorý sa narodil v tom istom roku ako Jan Palach a v roku 1969 študoval na tej istej fakulte ako Palach, Tomáš Halík.

Kto je muž, ktorý by o únose mohol vedieť všetko

Halík Janovu obetu prirovnáva k mučeníctvu a tvrdí, že nešlo o prostú samovraždu. Pomáha si výrokmi britského mysliteľa G.K. Chestertona, ktorý povedal, že samovrah je človek, ktorý pohŕda životom, kým mučeník je človek, ktorý pohŕda smrťou.

Ďalšie pochodne

Palachova smrť vyvolala celosvetový ohlas. Vyjadril sa k nej aj vtedajší pápež Pavol VI., ktorý povedal: „Môžeme vyzdvihnúť hodnoty, ktoré kladú sebaobetovanie za druhých pred najvyššiu skúšku, ale nemôžeme schvaľovať tragickú formu, ktorou svoje ciele dosiahli.“

Ďalší z pražských pamätníkov Palachovej obety. Foto: commons.wikimedia.org

Československo následne videlo aj ďalšie pochodne, ktoré nasledovali Palachov príklad. Podľa oficiálnych údajoch ich len do konca januára 1969 malo byť desať.

Utečenec z Osvienčimu Alfréd Wetzler sa narodil pred 100 rokmi

Vo februári, na mesačné výročie Palachovho pohrebu, sa upálil ďalší študent, Jan Zajíc. Vo svojom liste na rozlúčku, ktorý adresoval členom svojej rodiny, napísal:

„Žiaľbohu, nie sme na svete iba sami. Nerobím to preto, že by ma omrzel život, ale preto, že si ho príliš vážim. Svojím činom ho snáď spravím lepším. Poznám cenu života a viem, že je to to najdrahšie. Ale ja veľa chcem pre vás, pre všetkých, a preto musím veľa zaplatiť.“

Karel Gott naspieval pesničku o Palachovi, ktorá vyšla na albume Romantika. Stalo sa to presne 10 rokov po jeho upálení. Niekoľkonásobný Zlatý Slávik vtedy riskoval, že komunisti stiahnu z predajní všetky platne, kde sa táto pesnička nachádza. Hudobný podklad čerpali autori zo známej pesničky All by Myself, ktorú v roku 1975 spieval Eric Carmen, neskôr ju do svojho repertoáru prevzali napríklad Frank Sinatra, Celine Dion, alebo aj Il Divo.

ÚNOS VIETNAMCA – Kaliňák splnil, čo sľuboval. Podrobil sa detektoru lži

Môže vás zaujímať

Ďalší postrelený bol prepustený z nemocnice v Ostrave, na účte je už 1,4 mil. Kč