Jednou vetou

Omán otvorí vzdušný priestor izraelským aeroliniám El Al

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok oznámil, že Omán udelil izraelskej leteckej spoločnosti El Al povolenie na prelety cez jeho vzdušný priestor, informovala agentúra DPA. Povolenie signalizuje zlepšovanie sa vzťahov medzi oboma krajinami.

 Ománsky sultán Kábús ibn Saíd udelil Izraelu povolenie ešte počas Netanjahuovej novembrovej návštevy krajiny. Podľa agentúry AP išlo o prvú schôdzku vrcholných predstaviteľov oboch krajín od roku 1996.

Izrael však bude môcť z rozhodnutia Ománu profitovať až po tom, ako rovnaké rozhodnutie urobí aj Saudská Arábia a umožní mu skrátiť dĺžku letov do Indie preletom ponad jej územie.

Izraelský premiér dúfa, že El Al bude môcť čoskoro lietať do Bombaja v Indii priamo ponad Saudskú Arábiu a Omán a nebude musieť využívať obchádzku.

Omán je jedna z mála arabských krajín, ktorá je ochotná udržiavať diplomatické vzťahy s Izraelom. Kombinácia informačných a technologických schopností podľa premiéra Netanjahua Izraelu pomáha k rozširovaniu a zmene vzťahov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia