Jednou vetou

Oneskorené monzúny spôsobujú suchá na juhu Indie

Ilustračné foto

TASR/AP

Milióny ľudí v juhoindickom štáte Tamilnádu sa musia zásobovať vodou z cisterien v dôsledku sucha spôsobeného nedostatočne výdatnými monzúnovými dažďami. Informovala o tom agentúra AP.

Z vodovodných kohútikov v domácnostiach i hoteloch prestala tiecť voda a obyvatelia sa začali zhromažďovať v radách pri cisternových autách s vodou. V štáte Tamilnádu totiž v dôsledku sucha vysychajú jazerá a hladiny podzemnej vody sú na veľmi nízkej úrovni.

V štátnej metropole Madras (Čénnaí), v šiestom najväčšom meste Indie s približne 10 miliónmi obyvateľov, niektoré firmy požiadali svojich zamestnancov, aby pracovali z domu a mnohé reštaurácie zatvorili predčasne svoje prevádzky.

Ľadového medveďa videli v Noriľsku, ďaleko od jeho prirodzeného prostredia

Podľa údajov miestnej vlády sucho zasiahlo štát po tom, ako v roku 2018 kleslo množstvo zrážok v období monzúnových dažďov oproti predchádzajúcemu roku o 62 percent, čo teraz spôsobilo akútny nedostatok vody.

Predseda štátnej vlády K. Palánésvámé vyhlásil, že Tamilnádu sa už začínajú míňať zásoby podzemných vôd a preto sa obrátil so žiadosťou o pomoc na susedné štáty.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia