Jednou vetou

OPCW potvrdila, že Skripaľa a jeho dcéru otrávili novičkom

Otrávená Julia Skripaľ a bývalý ruský dvojitý agent Sergei Skripal.

foto: reuters

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vo štvrtok potvrdila zistenie Británie, že bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija boli v Spojenom kráľovstve otrávení nervovoparalytickou látkou novičok, aj keď ju priamo a konkrétne nemenovala. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Vyšetrovatelia OPCW v správe „potvrdili zistenia Spojeného kráľovstva týkajúce sa identity jedovatej chemikálie, ktorá bola použitá v (meste) Salisbury“.

Organizácia ďalej napísala, že chemikália mala „vysoký stupeň čistoty“. Jej texte nespomína novičok – teda názov jedovatej látky, ktorý predtým uvádzala britská premiérka Theresa Mayová, ale upozorňuje, že podrobnosti o toxíne sa nachádzajú v úplnej tajnej správe. OPCW v správe neidentifikovala pôvod jedovatej chemikálie.

Británia obvinila Rusko z otravy Skripaľa a jeho dcéry nervovoparalytickou látkou, vyvinutou ešte v čase existencie Sovietskeho zväzu. K otrave otca s dcérou došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury, kde Skripaľ žil. Rusko odmieta akúkoľvek účasť na prípade a tvrdí, že Británia neposkytla žiadne dôkazy na podporu svojich obvinení.
Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson vo štvrtok uviedol, že iba Rusi mali „prostriedky, motív a skúsenosti“ na podniknutie tohto útoku.

Johnson vyhlásil, že „nie sú žiadne pochybnosti o tom, čo bolo použité, a neexistuje žiadne iné vysvetlenie, kto je za to zodpovedný – iba Rusko malo prostriedky, motív a skúsenosti“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia