Jednou vetou

Opozícia chce v Sudáne pokračovať v protestoch až do zosadenia vojenskej vlády

Demonštranti sa zhromažďujú 12. apríla 2019 v Chartúme. Davy Sudáncov mávajúcich vlajkami oslavovali v piatok neskoro večer v uliciach hlavného mesta Chartúm po tom, ako minister obrany Awad ibn Auf oznámil, že odstupuje z čela vojenskej rady, ktorá len v predošlý deň prevzala vedenie krajiny po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra armádou.

foto: TASR/AP

Vodcovia prodemokratického hnutia v Sudáne vo štvrtok vyhlásili, že budú pokračovať v kampani občianskej neposlušnosti, kým nebude zosadená vládnuca vojenská rada a pred súd nebudú postavené osoby zodpovedné za obete na životoch pri zásahoch proti demonštrantom.

Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej si strety medzi armádou a protestujúcimi vyžiadali za posledné tri dni už najmenej 108 mŕtvych.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Jedným z najšokujúcejších momentov počas násilností bolo, keď vojaci vytiahli v stredu v Chartúme z rieky Níl telá 40 obetí.

Združenie SPA zastrešujúce v súčasnosti 17 sudánskych odborových zväzov, stojace za niekoľkomesačnými protestmi v krajine, ktoré viedli k zosadeniu dlhoročného autokratického prezidenta Umara Bašíra, vyzvala obyvateľov, aby vo štvrtok zatarasili hlavné cesty a mosty. Odplatou za armádny zásah má byť totiž „ochromenie verejného života“.

Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme.

OSN sťahuje zo Sudánu svojich pracovníkov

Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia