Jednou vetou

Opozícia kritizuje návrh vlády zakázať protesty na miestach osláv

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Návrh maďarského vicepremiéra Zsolta Semjéna na zákaz demonštrácií na miestach konania štátnych či cirkevných sviatkov označila v stredu v Budapešti opozičná strana Jobbik za "ďalší krok vládnutia boľševického typu".

Podľa spravodajského servera 24.hu Jobbik vo vyhlásení zdôraznil, že vládna strana Fidesz sa obáva ľudu a zdá sa, že jej nestačí, že obmedzila práva na zhromažďovanie.

Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya upozornila vládu, že národné sviatky sú sviatkami celého Maďarska a všetkých Maďarov, a nie iba premiéra Viktora Orbána.

„Európski Maďari nedovolia, aby im vzali ich základné práva, a aby ich obmedzovali v tom, aby dôstojným spôsobom oslávili svoje sviatky,“ reagovala DK.

Prezident Vejonis poveril zostavením vlády Janisa Bordansa

Orbánova vláda chce presadiť novelu zákona, podľa ktorej by dôležité miesta konania štátnych či cirkevných sviatkov v krajine neboli v čase týchto sviatkov považované za verejné priestranstvá. Informoval o tom v stredu spravodajský server Zoom.hu.

Podľa servera kabinet sa odvoláva na nutnosť zachovania bezpečnosti a dôstojnosti podujatí. Novela, ktorú pripravil vicepremiér Semjén, navrhuje aby na čas prípravy a konania sviatkov miesta ich konania neboli považované za verejné priestranstvá, čím by sa uvedené priestranstvá stali v zmysle zákona obsadenými.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia