Jednou vetou

Opozícia kritizuje televíznu debatu medzi Merkelovou a Schulzom

Angela Merkelová a Martin Schulz

Foto: TASR/AP

Nemeckí opoziční lídri podrobili dnes kritike nedeľnú televíznu debatu medzi kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU/CSU) a jej vyzývateľom Martinom Schulzom (SPD). Opomenuli v nej podľa nich kľúčové záležitosti pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 24. septembra. Agentúra AP pripomína, že obaja najsilnejší kandidáti sa v debate sporili najmä o otázke migrácie a o tom, ako zaobchádzať s Tureckom.

Anton Hofreiter, šéf parlamentnej frakcie opozičných Zelených – potenciálneho partnera pre oboch lídrov – uviedol, že počas debaty sa venovali príliš málo budúcnosti Nemecka. Ani jeden líder podľa neho nehovoril o ochrane klímy alebo školstve a nezaznelo toho veľa tiež o dopadoch technologického vývoja. Diskusiu ohodnotil ako remízu.

Líderka opozičnej strany Ľavica Katja Kippingová sa vyjadrila, že diskutéri sa iba zľahka dotkli tém, ktoré ľudí naozaj trápia.

Podľa prieskumov televízií ARD a ZDF zvíťazila v nedeľnom televíznom dueli kancelárka Merkelová. Agentúra DPA však poznamenala, že Schulz potvrdil svoje výborné rečnícke schopnosti a Merkelovú viackrát zatlačil do defenzívy.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia