Jednou vetou

Opozícia sa chce naďalej stretávať v snahe zabrániť neriadenému brexitu

Transparent odporcov brexitu je umiestnený pred budovu parlamentu v Londýne v pondelok 9. septembra 2019

foto: TASR/AP

Britské opozičné strany sa v pondelok stretli, aby spoločne naplánovali, ako zabrániť brexitu bez dohody.

Britská zákonodarkyňa Caroline Lucasová, líderka Strany zelených, podľa agentúry AP uviedla, že opozícia je „úplne jednotná“, pokiaľ ide o zamedzenie odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody.

Británia si po brexite nájde svoju vlastnú cestu, vyhlásila Merkelová

Opozičné strany vrátane Labouristickej strany a Škótskej národnej strany sa obávajú, že britský premiér Boris Johnson z Konzervatívnej strany nemusí dodržať nový zákon, na základe ktorého musí do 19. októbra predložiť parlamentu na schválenie návrh dohody o brexite alebo nechať poslancov hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. Ak by to do tohto termínu neurobil, musel by požiadať EÚ o odklad termínu brexitu do 31. januára 2020.

Premiér Johnson trvá na tom, že Spojené kráľovstvo musí odísť z EÚ 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez dohody.
Lucasová ďalej uviedla, že opozícia sa bude naďalej stretávať, aby prediskutovala príslušné kroky. Naznačila, že v Johnsonovej vláde nie sú žiadne plány na okamžité hlasovanie o vyslovení nedôvery šéfovi britskej vlády. V prípade, že by hlasovanie prehral, by sa v Británii konali predčasné parlamentné voľby.

Johnson nemieni odstúpiť a umožniť tým ďalší odklad brexitu

Fínsky premiér Antti Rinne medzitým uviedol, že Británii dochádza čas na predloženie nového a dôveryhodného návrhu na odchod z eurobloku. Po stretnutí so svojím českým náprotivkom Andrejom Babišom v Prahe povedal, že najlepšou možnosťou pre riadený brexit je dohoda, na ktorej sa už obe strany dohodli. Britskí zákonodarcovia túto dohodu trikrát odmietli.

„Situácia v Británii je nejasná a nikto nevie, ako sa to skončí,“ uviedol v tejto súvislosti Babiš. Fínsko momentálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Môže vás zaujímať

Karnevalový sprievod v Riu odložili na neurčito