Jednou vetou

Opozícia sa proti koaličnej väčšine nepresadila, Kickl zvolil protiútok

Herbert Kickl

foto: Facebook

Rakúska opozícia neuspela v stredu v parlamente vo Viedni s urgentnou interpeláciou na šéfa rezortu vnútra Herberta Kickla, ostro kritizovaného v utorok aj najvyššími ústavnými činiteľmi krajiny.

Iniciatívu liberálnej strany NEOS, sociálnych demokratov z SPÖ i Kandidátky Pilz zmietla zo stola koaličná väčšina poslancov z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorej nominantom je kritizovaný minister vnútra Herbert Kickl.

Nič na tom nezmenili ani slová navrhovateľa hlasovania o dôvere, šéfa frakcie NEOS Nikiho Scheraka. Ten ministra obvinil, že sa pokúša napodobňovať pravicových politikov, ako sú maďarský premiér Viktor Orbán, taliansky minister vnútra Matteo Salvini či prezident USA Donald Trump. Súčasne Kickla označil za nebezpečenstvo pre slobodu tlače.

Obama kritizoval Trumpov prístup k životnému prostrediu

To isté platí aj o kritickom vystúpení predstaviteľa koaličného partnera slobodných, ľudovcov kancelára Sebastiana Kurza. Werner Amon kriticky hovoril o obsahu kritizovaného e-mailu; zdôraznil, že kritiku v danom prípade treba zniesť a vzniesol aj otázku o personálnych dôsledkoch celej kauzy.
Informovali o tom rakúske i svetové médiá.

Kickl sa opakovane dištancoval od elektronickej komunikácie hovorcu jeho rezortu s krajinskými veliteľstvami polície o diferencovanom prístupe k rôznym médiám, avšak postavil sa za politiku zverejňovania národností, respektíve štátnej príslušnosti podozrivých osôb.

Kancelárka Merkelová nepožiada parlament o vyjadrenie dôvery

„Ľudia majú právo, aby boli informovaní v plnom rozsahu,“ vyhlásil v tejto súvislosti minister vnútra, ktorý naznačil súvislosti medzi trestnými činmi sexuálneho charakteru a podľa jeho názoru neúspešnou prisťahovaleckou politikou predchádzajúcich rakúskych vlád.

Kritizovaný minister si však nenechal ujsť príležitosť, aby z defenzívy prešiel do protiútoku a ostro kritizoval opozičné subjekty.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia