Jednou vetou

Opozičná DK podala žalobu na Orbána v súvislosti s kauzou Gruevského

Maďarský premiér Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Maďarská opozičná strana Demokratická koalícia (DK) podala trestné oznámenie na predsedu vlády Viktora Orbána pre podozrenie z trestného činu napomáhania k ilegálnemu prekročeniu štátnych hraníc. Podľa agentúry MTI to na piatkovej tlačovej konferencii v Budapešti oznámil podpredseda DK a poslanec Európskeho parlamentu Csaba Molnár.

„Maďarská vláda už niekoľko dní klame o úteku macedónskeho expremiéra Nikolu Gruevského, ktorého odsúdili v jeho vlasti. Albánske média informovali o tom, že politik Albánsko opustil vozidlom tamojšieho maďarského veľvyslanectva, čo potvrdila aj albánska polícia,“ pripomenul Molnár.

V kauze Gruevski sa Orbán musí rozhodnúť, či zvolí Západ alebo Východ

Podľa neho to dosvedčuje, že Orbánov kabinet nielenže že schováva odsúdeného kriminálnika, ale že z peňazí maďarských daňových poplatníkov napomáha aj k ilegálnemu prekročeniu hraníc. DK iniciuje prerokovanie tejto kauzy v parlamente, dodal Molnár.

Maďarsko tvrdí, že nepomáhalo Gruevskému pri odchode z Macedónska

Maďarsko ani maďarské orgány sa nijakým spôsobom nepodieľali na odchode macedónskeho expremiéra Nikolu Gruevského z jeho vlasti. V reakcii na medializované informácie, ktoré naznačovali opak, to v piatok uviedol maďarský úrad vlády.

„Niekdajší premiér Macedónska oznámil na jednom z maďarských zastupiteľstiev v zahraničí, že požiada Maďarsko o štatút utečenca,“ píše sa vo vyhlásení úradu vlády pre agentúru MTI. V akej krajine sa nachádzalo uvedené zastupiteľstvo, však úrad nespresnil.

Maďarská vláda: Bankové karty rozdávané migrantom otvárajú viaceré otázky

Maďarské orgány z bezpečnostných dôvodov umožnili, aby Gruevski, ktorý bol desať rokov predsedom macedónskej vlády, svoju žiadosť predložil priamo v centrále Úradu pre utečenectvo a občianstvo (BÁH) v Budapešti. BÁH bude v azylovom procese konať v zmysle maďarských zákonov a medzinárodného práva, zopakoval úrad vlády.

K prípadu sa viac maďarské orgány – až do uzatvorenia celého procesu – nebudú vyjadrovať, zdôraznil úrad vlády. Dodal, že macedónsky expremiér sa v zmysle platných právnych noriem týkajúcich sa utečeneckých záležitostí zdržiava na území Maďarska legálne.

Gruevskému v Macedónsku odobrali cestovné doklady, pretože ho tam právoplátne odsúdili za korupciu. Podľa správ viacerých zahraničných médií Gruevski po odchode zo Skopje cestoval z Albánska do Čiernej Hory vozidlom maďarského veľvyslanectva v Tirane.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia