Opozičného lídra Navaľného prepustili z väzenia

Alexej Navaľnyj

foto: TASR/AP

Ruského opozičného politika Alexeja Navaľného prepustili v nedeľu z väzenia po 20 dňoch, ktoré strávil za mrežami po odsúdení za organizovanie nepovoleného protestu zo septembra. Informovala o tom agentúra Reuters.

 Navaľného zadržala polícia naposledy 24. septembra – hneď po tom, ako opustil brány väznice po odpykaní si iného 30-dňového trestu za porušenie zhromažďovacieho práva.

Obvodný súd v Moskve odsúdil Navaľného na 20 dní väzenia za organizovanie septembrového zhromaždenia, pri ktorom utrpeli ujmu na zdraví policajti a došlo k poškodeniu policajného vozidla. Navaľnyj, ktorý patrí k najzarytejším kritikom prezidenta Vladimira Putina, obvinenie poprel s tým, že z väzby nemohol organizovať nepovolenú demonštráciu.

Rusko vyplatilo Navaľnému odškodné za porušenie jeho práv v procese Yves Rocher

V Rusku sa v septembri konali opozičné protesty proti vládnemu návrhu zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Pripravovaná dôchodková reforma rozhnevala ruské obyvateľstvo naprieč politickým spektrom, pripomenula agentúra AP.

Putin v reakcii na všeobecné pobúrenie verejnosti prisľúbil ešte koncom augusta zmiernenie reformy, ktorú po schválení jej upravenej podoby parlamentom začiatkom októbra podpísal. Výsledky prieskumu Levadovho centra tento týždeň ukázali, že Putinovi dôveruje 39 percent Rusov, čo je v priebehu roka pokles o 20 percent.

Môže vás zaujímať

Voľby do EP sa v nedeľu konajú v 21 členských štátoch EÚ