Jednou vetou

Opoziční labouristi budú v parlamente hlasovať proti brexitu

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Britská opozičná Labouristická strana v utorok oznámila, že v parlamente bude hlasovať proti návrhu dohody o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, ktorý sa snaží presadiť premiérka Theresa Mayová. Uviedla to agentúra AP.

Labouristický tieňový minister pre brexit Keir Starmer v utorok na zjazde labouristov v Liverpoole povedal, že jeho strana odmietne Mayovej návrh, pretože nespĺňa šesť kritérií, ktoré okrem iného zahŕňajú ochranu práv zamestnancov a zachovanie prístupu na európsky trh. Podľa Starmera boli Mayovej rokovania s EÚ „chaotické a neúspešné!.

Starmer brexit označil za najväčšiu zmenu v britskej zahraničnej a obchodnej politike za posledné desaťročia. Dodal, že ak Mayovej návrh neprejde parlamentom, Labouristická strana bude žiadať nové voľby, po ktorých by odchod Británie z Únie riadila labouristická vláda, píše agentúra Reuters.

Merkelová: Británia si nemôže vyberať, ktorú časť jednotného trhu si ponechá

Prípadnú dohodu Británie s EÚ musia schváliť parlamenty jednotlivých členských krajín. Situácia v britskom parlamente je pre Mayovej menšinovú vládu zložitá, keďže proti jej návrhu mieni podľa bývalého člena vlády hlasovať aj 80 poslancov z jej vlastnej Konzervatívnej strany.

Labouristi podporujú zotrvanie Spojeného kráľovstva v jednotnom trhu EÚ a odmietajú tzv. tvrdý brexit, teda odchod z Únie bez dohody. Na zjazde budú v utorok hlasovať o tom, či v prípade neúspechu Mayovej návrhu v parlamente bude strana presadzovať nové referendum o brexite.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia