Jednou vetou

Opozičný kandidát Mesa skritizoval meškanie výsledkov volieb

Ilustračné foto

foto: TASR

Hlavný kandidát bolívijskej opozície na prezidenta Carlos Mesa skritizoval v pondelok nevysvetliteľné meškania v oznamovaní výsledkov prezidentských volieb. Súčasného bolívijského prezidenta Eva Moralesa zároveň obvinil z toho, že sa tým pokúšal vyhnúť druhému kolu volieb, informuje agentúra AFP.

Netanjahu vrátil mandát na zostavenie vlády

Bolívijská volebná komisia zverejnila v nedeľu čiastkové výsledky. Po sčítaní 84 percent odovzdaných hlasov podľa nich viedol Morales, ktorý sa uchádza o štvrté funkčné obdobie, so ziskom 45 percent pred exprezidentom Mesom s 38 percentami. Na treťom mieste 8,7 percenta hlasov je pastor juhokórejského pôvodu Chi Hyun Chung. Z výsledkov vyplýva, že Morales sa druhému kolu hlasovania nevyhne.

Mesa však obvinil Moralesa z toho, že sa tajne spolčil s volebnou komisiou, aby sa o to pokúsil. Znepokojenie v súvislosti s voľbami vyjadril aj Washington. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí pre oblasť Latinskej Ameriky Michael Kozak uviedol, že USA voľby pozorne sledovali a v nedeľu večer si všimli náhle prerušenie v sčítavaní výsledkov.

„Volebné orgány by mali okamžite obnoviť dôveryhodnosť a transparentnosť procesu, aby bola rešpektovaná vôľa bolívijského ľudu,“ napísal Kozak na Twitteri.

Primátora Győru zažalovali za drogy, majetkové i sexuálne trestné činy

Agentúra AFP pripomína, že sčítavanie hlasov sa nevysvetliteľne zaseklo v noci na pondelok, pričom zrátaných ostalo len 84 percent. Pozorovateľská misia Organizácie amerických štátov (OAŠ) požiadala príslušné úrady o vysvetlenie.
Ľavičiar Morales (59) zvíťazil vo všetkých prezidentských voľbách od roku 2005 už v prvom kole.

Ako prvý prezident Bolívie z radov domorodého obyvateľstva stojí na čele chudobnej, no na prírodné zdroje bohatej juhoamerickej krajiny 13 rokov a nový mandát by ho udržal pri moci do roku 2025.

V úrade hlavy štátu sa Morales drží aj napriek tomu, že bolívijská ústava umožňuje len jedno znovuzvolenie do tejto funkcie. Umožňuje mu to verdikt bolívijského najvyššieho súdu, podľa ktorého by obmedzením počtu funkčných období utrpeli Moralesove občianske práva.

O post predsedu EPP sa uchádza Tusk, čo nie je dobrá správa pre Fidesz

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre