Jednou vetou

Orbán Áderovi: Dvojtretinovou väčšinou budem slúžiť trom tretinám Maďarov

Maďarský prezident János Áder a maďarský predseda vlády Viktor Orbán počas stretnutia deň pred inauguráciou nového kabinetu Viktora Orbána 7. mája 2018 v Budapešti

foto: TASR/MTI

Štvrtá maďarská vláda premiéra Viktora Orbána sa sústredí na bezpečnosť a na kresťanskú demokraciu. Prezidenta Jánosa Ádera o tom v pondelok v Budapešti informoval tento kandidát víťazného bloku strán Fidesz - Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) na post predsedu vlády.

Orbán podľa spravodajského servera hvg.hu na schôdzke v sídle hlavy štátu v Sándorovom paláci zdôraznil, že dvojtretinovou parlamentnou väčšinou bude slúžiť trom tretinám Maďarov.

„Je to moje štvrté poverenie zostaviť vládu. Maďarsku budem slúžiť oddane a verne,“ povedal Orbán prezidentovi. „Chcem zostaviť vládu, ktorá bude mať spolu so mnou 14 členov,“ dodal s tým, že siedmi členovia jeho kabinetu budú odborníci, ktorí prichádzajú z komerčnej sféry, zvyšní kandidáti sú z politického prostredia.

Orbán rokoval v Bruseli s vedením EĽS za zatvorenými dverami

Áder poveril začatím rokovaní o zostavení novej vlády lídra volebnej kandidátky bloku Fidesz-KDNP 17. apríla. Ustanovujúcu schôdzu Národného zhromaždenia zvolala hlava štátu na 8. mája.

Fidesz-KDNP získal vo voľbách 133 mandátov v 199-člennom parlamente. Jobbik obsadí 26 poslaneckých kresiel, blok MSZP – Dialóg (Párbeszéd) 20, DK deväť a Politika môže byť iná (LMP) osem kresiel. Zvyšné tri poslanecké miesta v Národnom zhromaždení obsadí jeden nezávislý poslanec, jeden poslanec za stranu Spolu (Együtt) a zástupca nemeckej menšiny v Maďarsku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia