Orbán: Brusel chce pred voľbami presadiť prisťahovalecký program

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: TASR/AP

Politické sily v Bruseli naklonené prisťahovalectvu chcú do májových volieb do Európskeho parlamentu presadiť program prisťahovalectva, pretože je možné, že po voľbách už na kontinente "vznikne protiprisťahovalecká väčšina". Povedal to v piatok v relácii "Dobré ráno, Maďarsko" verejnoprávnej rozhlasovej stanice Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Program zverejnený Európskou komisiou s opatreniami, ktoré treba súrne vykonať, označil Orbán za „hororovú zbierku pre Maďarov“.

Maďarská vláda oznámila Bruselu, že neodvolá protimigračný zákon

„Hovorí sa v ňom o stálom prisťahovaleckom programe, o otvorení legálnych migračných trás, o spoločných skúšobných programoch s africkými krajinami či o zavedení humanitárnych víz,“ zdôraznil premiér.

Dodal, že Brusel chce zapojiť do posudzovania vízovej oprávnenosti aj mimovládne organizácie, pričom chce členské štáty Európskej únie zbaviť práva ochrany svojich hraníc.

Maďarský ministerský predseda na základe uvedených skutočností očakáva, že na budúcotýždňovom bruselskom summite bude mať „náročné dni“.

Môže vás zaujímať

Merkelovej blok vedie v eurovoľbách, ale výsledok je historicky nízky