Jednou vetou

Orbán čelí kritike časti spoločnosti za odstránenie sochy Imreho Nagya

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: TASR/AP

Odstránenie sochy Imreho Nagya a jej plánované nahradenie pomníkom obetiam Maďarskej republiky rád vyvolalo znepokojnenie časti maďarského obyvateľstva. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Sochu významného politika a niekdajšieho maďarského premiéra, ktorý bol popravený za podporu maďarského protikomunistického povstania z roku 1956, nariadili úrady odstrániť z námestia neďaleko budovy maďarského parlamentu.

Tisíce protestujúcich odkázali Orbánovi: “Hanbi sa János!”

Na jej mieste by mal byť obnovený pomník obetiam komunistickej Maďarskej republiky rád, existujúcej od marca do augusta 1919. Ten bol na námestí pôvodne osadený vládou Miklósa Horthyho, ktorý bol v rokoch 1920-1944 lídrom Maďarského kráľovstva a neskorším spojencom Adolfa Hitlera.

Opozičné strany obviňujú v tomto kontexte Orbánovu vládu z revizionizmu a snáh o rehabilitáciu Horthyho režimu. Podporovatelia vlády naopak argumentujú tým, že Orbán iba navracia verejným priestorom v Budapešti ich historickú podobu z čias pred druhou svetovou vojnou a zbavuje sa dedičstva komunistického režimu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia