Orbán: Cieľom Maďarska je, aby v EP boli protimigračné sily vo väčšine

Maďarský premiér Viktor Orbán a predseda maďarskej vládnej strany Fidesz

foto: TASR/AP

Cieľom Maďarska je, aby sa v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu (EP) dostali do všetkých európskych inštitúcií sily odmietajúce prisťahovalectvo. Povedal to vo štvrtok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na prvej tohtoročnej tlačovej konferencii vlády.

Podľa spravodajského servera Infostart.hu premiér pripomenul, že kabinet na svojej prvej tohtoročnej schôdzi hovoril najviac práve o voľbách do EP. „Prisťahovalectvo a migrácia je podľa väčšiny ľudí najdôležitejšou témou kampane týchto volieb,“ zdôraznil Orbán a dodal, že protimigračná väčšina by mala vzniknúť najskôr v EP, potom v Európskej komisii a napokon aj v Európskej rade.

Maďarský ministerský predseda podotkol, že jeho strana Fidesz v bloku spolu s menšou vládnou stranou, ktorou je Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), má ambíciu byť najúspešnejšou európskou parlamentnou stranou.
V súvislosti s postojom vlády k možnému dátumu prijatiu eura premiér konštatoval, že nevidí jasne perspektívu eurozóny. „V čase, keď sme sa zaviazali do nej vstúpiť, boli podmienky spoločnej meny ešte úplne iné. Maďarsko bude v otázke vstupu do eurozóny vyčkávať,“ dodal.

Zahraničná tlač o protestoch v Maďarsku: Je to vážna výzva pre Orbána

Orbán vyjadril obavy z výziev k pouličnému násiliu, ako aj z toho, že tak robia aj niektorí opoziční politici. K protivládnym demonštráciám uplynulých týždňov povedal, že rozumie, že na mnohé kroky vlády majú jej kritici iný názor. „Nikto ale nesmie spochybňovať skutočnosť, že rozhodnutia prináša parlamentná väčšina,“ podčiarkol s poznámkou, že demonštrantami kritizovanú novelu zákonníka práce týkajúcu sa nadčasov, vláda nemieni prehodnotiť. „Je to dobrý zákon a je založený na dobrovoľnosti,“ konštatoval.  Na otázku odmietania rozhovorov pre opozičné médiá Orbán odpovedal, že nemieni si sadnúť rozprávať sa so zlomyseľnými ľuďmi, od novinárov očakáva istú korektnosť.

Opakujúce sa otázky niektorých zahraničných a domácich opozičných médií k bohatnutiu vláde blízkych podnikateľských kruhov, vrátane jeho priateľa Lőrinca Mészárosa, ktorý sa stal najbohatším Maďarom, Orbán trpezlivo odvracal tým, že on osobne, ale ani jeho vláda sa obchodnými záležitosťami nebude zaoberať a na takéto otázky nebude odpovedať.

Maďarská prokuratúra žiada v kauze úmrtia 71 migrantov prísnejšie tresty

K otázkam korupcie povedal, že po roku 2010 sa situácia v Maďarsku výrazne zlepšila. Ako príklad uviedol, že pomer verejných obstarávaní s jedným účastníkom tendra klesol z 30 percent na 15 percent, pričom ale podľa jeho slov neexistuje žiadna „prijateľná úroveň korupcie“. Pripomenul, že jeho vláda vyhlásila nulovú toleranciu ku korupcii. Svedčí o tom podľa Orbánových slov aj mimoriadne prísny zákon o majetkovom priznaní.

Premiér sa podľa spravodajského servera Portfolio.hu doteraz nikdy nezúčastnil tlačovej konferencie kabinetu.
Spravodajský server Index.hu pripomenul, že Orbán vyše desať rokov poskytoval rozhovory iba provládnym médiám. Na štvrtkovú tlačovú konferenciu úrad vlády s odvolaním sa na nedostatok miesta odmietol registráciu siedmim opozičným médiám.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie