Jednou vetou

Orbán dúfa v hladké schválenie protiimigračných zákonov

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán verí, že parlament v Budapešti v stredu schváli balík zákonov na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, známy pod označením "Zastavme Sorosa". Vládny blok Fidesz-KDNP má totiž v parlamente potrebnú väčšinu, povedal Orbán v rozhovore pre komerčnú spravodajskú televíziu Hír TV.

Televízia pripomenula, že predseda Benátskej komisie Gianni Buquicchio nedávno vyzval šéfa maďarskej diplomacie Pétera Szijjártóa, aby schvaľovanie návrhu tohto zákona odročili, alebo aspoň aby vzali do úvahy odporučenia tohto poradného orgánu Rady Európy. Hír TV na základe Orbánovho vyjadrenia konštatovala, že maďarská vláda tejto žiadosti nevyhovie.

Maďarský parlament bude v stredu hlasovať o novele ústavy, ktorej cieľom je – ako tvrdí vláda – ochrániť národnú suverenitu a zamedziť usídľovaniu cudzieho obyvateľstva. Poslanci budú hlasovať aj o návrhu zákona proti ilegálnej migrácii.

Fidesz chce zákonom brániť tomu, aby Sorosova sieť ovplyvňovala sudcov

Vládna strana Fidesz minulý týždeň iniciovala, aby novela ústavy zakotvila do základného zákona i povinnosť ochrany kresťanskej kultúry pre všetky orgány štátu.

Do ústavy chce Fidesz presadiť aj zákaz bývania na verejných priestranstvách. Zneužívaniu verejných priestranstiev by štát a samosprávy mali zabraňovať tým, že by zabezpečili ubytovanie pre bezdomovcov.

Návrh zákona „Zastavme Sorosa“, nazývaný podľa finančníka a filantropa maďarského pôvodu Georgea Sorosa, ktorého Budapešť obviňuje z podpory nelegálnej migrácie, umožňuje trestať organizovanie tejto činnosti. Samotný Soros tieto obvinenia odmieta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia