Jednou vetou

Orbán na demografickej konferencii: Európa stratila vo vojnách 50 miliónov ľudí

Maďarský premiér Viktor Orbán a predseda maďarskej vládnej strany Fidesz

foto: TASR/AP

Európa stratila v dvoch svetových vojnách 50 miliónov ľudí a z tejto straty sa dodnes nedokázala spamätať, nechal sa vo štvrtok počuť maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho slová odzneli na politickej konferencii III. Budapeštiansky demografický summit.

Podľa spravodajského servera Infostart.hu ministerský predseda vyjadril názor, že demografická kríza nie je javom, ktorý by sa dal spájať s civilizáciou či kresťanstvom, ale ide o všeobecný európsky jav.

Orbánova vláda dá dôchodcom pred voľbami poukážku na elektrinu či plyn

Orbán varoval pred spájaním demografickej politiky s politikou migračnou a označil za nerozumné tvrdenie zelených, že pre planétu Zem by bolo lepšie, keby sa rodilo menej detí.

Na podujatí, na ktoré pozvali srbského prezidenta Aleksandra Vučiča, českého premiéra Andreja Babiša i expremiéra Austrálie Tonyho Abbotta, Orbán ostro kritizoval mimovládne organizácie. Vytýkal im ich negatívny postoj k rodine a podčiarkol, že základné prvky rodiny by mali byť zakotvené v ústave, ako tomu je aj v Maďarsku.

Vučič vo svojom prejave podľa agentúra MTI označil za správne vnímať demografické zmeny ako najdôležitejší problém i ako výzvu, ktorá si vyžaduje okamžité konanie. „Z hľadiska budúcnosti každej krajiny, strednej Európy a aj celého kontinentu je dôležité, aby sa tieto problémy vyriešili. Srbsko je pri riešení demografických výziev pripravené spolupracovať s Maďarskom i ďalšími stredoeurópskymi krajinami,“ dodal prezident Srbska.

Merkelová a Orbán si v Šoprone pripomenú 30. výročie pootvorenia železnej opony

Demografické zmeny sú podľa predsedu českej vlády Babiša menej populárnou témou než klimatické zmeny, avšak ich následky môžu byť podobne vážne. „Dobrý štát spoznáte podľa toho, že jeho občania sa neobávajú budúcnosti a že jeho populácia rastie – avšak nie príchodom migrantov,“ povedal český premiér.

„Potrebujeme politiku, ktorá podporuje rodiny a ktorá sa rast populácie nesnaží dosiahnuť prisťahovalectvom,“ podčiarkol bývalý predseda austrálskej vlády Abbott, ktorý ocenil unikátnu podporu rodiny zo strany Orbánovej vlády.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia