Orbán o Čaputovej: Ctí si Maďarov i Vyšehradskú štvorku, čo je chvályhodné

Na snímke úrady predsedu maďarskej vlády, prezidentka SR Zuzana Čaputová (štvrtá vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán (štvrtý sprava) diskutujú počas stretnutia v rámci oficiálnej návštevy slovenskej hlavy štátu v Budapešti vo štvrtok 11. júla 2019

foto: TASR/DUNA/MTI

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si ctí Maďarov aj zoskupenie krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Uviedol to v piatok maďarský premiér Viktor Orbán v reakcii na štvrtkovú budapeštiansku návštevu najvyššej slovenskej predstaviteľky.

V rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas Orbán tieto Čaputovej postoje, ktoré vyplynuli z jej rozhovorov s prezidentom Jánosom Áderom a s predsedom maďarskej vlády, označil za chvályhodné.

Orbán sa s Čaputovou vo štvrtok zhodli v tom, že vyšehradská spolupráca je pre strednú Európu strategickou záležitosťou, a to najmä v súčasnosti, keď sa v Európskej únii diskutuje o najdôležitejších otázkach budúcnosti kontinentu.

FOTO: Z. Čaputová s V. Orbánom vyzdvihli význam Vyšehradskej štvorky

Maďarský premiér tiež vyslovil názor, že Slováci sa vzdali svojej finančnej nezávislosti. „Stalo sa však iba toľko, že zaviedli euro,“ dodal.

K možnému termínu vstupu Maďarska do eurozóny Orbán 10. januára povedal, že nevidí jasne takúto perspektívu. „V čase, keď sme sa zaviazali do nej vstúpiť, boli podmienky spoločnej meny ešte úplne iné. Maďarsko bude v otázke zavedenia eura vyčkávať,“ dodal.

Môže vás zaujímať

V Berlíne platí „stav klimatickej núdze“