Jednou vetou

Orbán prijme fínskeho premiéra: Amnesty Rinneho vyzýva, aby Orbána nešetril

Maďarský premiér Viktor Orbán a predseda maďarskej vládnej strany Fidesz

foto: TASR/AP

Predseda fínskej vlády Antti Rinne sa v pondelok stretne v Budapešti s maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság, podľa ktorého fínska i maďarská kancelária ľudskoprávnej organizácie Amnesty International vyzvali premiéra Fínska, ktoré v tomto polroku predsedá v Rade Európskej únie, aby na schôdzke s Orbánom otvoril otázky stavu právneho štátu.

V otvorenom liste Amnesty žiada Rinneho, aby sa s Orbánom porozprával o stave súdnictva v krajine, o zámere maďarskej vlády opätovne modifikovať ústavu, ale aj o roky trvajúcej sérii útokov budapeštianskeho kabinetu voči občianskej sfére.

Signatári otvoreného listu vyzvali fínskeho ministerského predsedu, aby sa verejne postavil na stranu perzekvovaných sudcov a mimovládne organizácie.

Orbán trvá na tom, aby Trócsányi bol komisárom EK, má však aj plán B

Komerčná spravodajská televízia HírTV v súvislosti s Rinneho návštevou poznamenala, že dvojstranné vzťahy Maďarska a Fínska sa ochladili v čase, keď sa v Helsinkách rozhodli, že Fínsko v rámci predsedníctva v EÚ pokročí v právnom konaní voči Maďarsku v otázke dodržiavania princípov právneho štátu. Televízia pripomenula, že predchádzajúca predsedajúca krajina, ktorou bolo Rumunsko, sa touto otázkou nezaoberala.

Maďarská vláda už viackrát kritizovala Helsinki za to, že chcú postúpiť ďalej v právnom konaní voči Budapešti. Orbán tvrdil, že Fínsko má odlišný právny systém, nemá ústavný súd a dohľad nad akadémiou vied tam má rezort školstva.

Šéfka maďarského rezortu justície Judit Vargová v Bruseli kritiku Maďarska označila za „ďalšiu etapu pomsty síl podporujúcich prisťahovalectvo“.

Môže vás zaujímať

USA: V dôsledku hurikánu Sally zostalo bez elektriny viac ako pol milióna Američanov