Jednou vetou

Orbán sa poďakoval poľským lídrom za podporu pred voľbami

Maďarský premiér a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Poľský premiér Mateusz Morawiecki zablahoželal v pondelok svojmu maďarskému kolegovi Viktorovi Orbánovi k jeho tretiemu po sebe idúcemu víťazstvu v parlamentných voľbách. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP.

Cesta k reformám nie je nikdy jednoduchá, ale podpora väčšiny spoločnosti ukazuje, že sa táto snaha oplatí, uviedol Morawiecki. Ten spolu s predsedom poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczyňským navštívil Maďarsko v piatok, teda dva dni pred konaním tamojších parlamentných volieb.

Orbán získal vďaka nedeľným voľbám už tretie funkčné obdobie za sebou a jeho pravicová populistická strana Fidesz si zrejme zachová v parlamente dvojtretinovú väčšinu. Po zrátaní 98,5 percenta odovzdaných hlasov si Fidesz a jeho menší spojenec, Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), zabezpečili v 199-člennom zákonodarnom zbore 133 kresiel, čo je minimum potrebné práve pre ústavnú dvojtretinovú väčšinu, napísala agentúra AP.

V prejave po nedeľných voľbách sa maďarský premiér Orbán poďakoval poľským lídrom za ich podporu.
„Chcel by som sa poďakovať poľským priateľom, predsedovi (PiS) Kaczyňskému a premiérovi Morawieckemu, že sem prišli a podporili nás,“ vyhlásil Orbán, citovaný agentúrou PAP.

Po piatkovej návšteve oboch poľských predstaviteľov v Maďarsku vyzdvihovali tamojšie médiá poľsko-maďarskú solidaritu a podporu Poľska prejavenú premiérovi Orbánovi pred nedeľnými voľbami. Kaczyňski podľa provládneho denníka Magyar Hírlap vyhlásil, že „minulosť Európy si nemožno predstaviť bez Fideszu“ a že „Maďari rozhodli v maďarských voľbách nielen o slobode svojej krajiny, ale aj celého sveta“.

Fidesz nerátal s takým mohutným víťazstvom v parlamentných voľbách

Maďarská vládna strana Fidesz nerátala s takým mohutným víťazstvom v parlamentných voľbách, povedal v pondelok v Budapešti hovorca parlamentnej frakcie Fideszu János Halász, ktorý dodal, že výsledku sa Fidesz teší.
„Ľudia pochopili, že išlo o osudové voľby, že nevolia iba poslancov, ale aj svoju budúcnosť,“ konštatoval hovorca vo vysielaní verejnoprávnej televíznej stanice M1.

Podľa jeho slov treba pokračovať v načatej práci a ďalej bojovať proti migrácii. „Pri tomto boji ale život ide ďalej, klesajú dane a rastú mzdy,“ zdôraznil.

Halász potvrdil, že návrh zákona na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, tzv. zákona „Stop Sorosovi“, bude jedným z prvých zákonov, ktorý parlament s dvojtretinovou väčšinou vládneho bloku Fidesz – Kresťanskoedmokratická ľudová strana (KDNP) schváli. Zákonodarný zbor zasadne koncom apríla a uvedený zákon môže byť schvaľovaný už v máji, informoval hovorca.

Podľa výsledkov po zrátaní 98,5 percenta odovzdaných hlasov si Fidesz-KDNP zabezpečili v 199-člennom zákonodarnom zbore 133 kresiel, čo je minimum potrebné pre ústavnú dvojtretinovú väčšinu. Vládny blok mal dvojtretinovú väčšinu aj v období 2010-2014.

Predbežné výsledky volieb pripisujú 26 mandátov pravicovému, nacionalistickému Jobbiku; nasledujú opozičný blok Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg (Párbeszéd) s 20 kreslami, ľavicovo-liberálna Demokratická koalícia (DK) s deviatimi a ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) s ôsmimi mandátmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia