Jednou vetou

Orbán v Prahe: Globálny pakt OSN o migrácii je chybným dokumentom

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: TASR/AP

Globálny pakt OSN o migrácii je chybným dokumentom, pretože krajiny, ktoré ho podpíšu, vystavujú svojich vlastných občanov vážnym rizikám, povedal v piatok v Prahe maďarský premiér Viktor Orbán.

VIDEO: Chuck Norris prišiel do Maďarska. Orbán mu ukázal komando

Predseda maďarskej vlády pricestoval na pozvanie českého premiéra Andreja Babiša na oficiálnu návštevu Českej republiky.

Podľa agentúry MTI Orbán na spoločnej tlačovej konferencii s Babišom povedal, že pakt OSN je založený na princípoch, ktoré neznižujú, ale motivujú ilegálnu migráciu. „Na takýto dokument sa potom v neskorších konkrétnych prípadoch a právnych procesoch bude možné odvolávať sa,“ vytýkal maďarský premiér.

Hovorca maďarskej vlády reagoval na odmietnutie paktu OSN slovenským parlamentom

Orbán zdôraznil, že otázka migrácie je témou, na ktorú sa treba spýtať občanov. „V Európe ľudia buď nedokážu vyjadriť svoj názor, alebo ich názor politickí lídri neberú do úvahy. My v strednej Európe chceme zostať demokratmi,“ podčiarkol maďarský ministerský predseda s poznámkou, že migrácia testuje demokratický charakter politických systémov.

Do Prahy pricestovali s Orbánom viacerí ministri jeho kabinetu. Český prezident Miloš Zeman ho prijme na zámku v Lánoch. Zeman avizoval, že sa Orbánovi chystá ospravedlniť za jedno z rozhodnutí sociálnodemokratického ministra zahraničných vecí Tomáša Petříčka. Šéf českej diplomacie totiž nedávno z kruhu českých ambasád, ktoré sú pre Česko kľúčové, vyradil napríklad Taliansko alebo Maďarsko, čo Zeman ostro kritizoval. Vyradenie Turecka a Ukrajiny je však podľa prezidenta v poriadku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia