Jednou vetou

Orbána by chcelo opäť za premiéra 50 percent Maďarov

Maďarský premiér Viktor Orban

Foto: TASR/AP

Predsedu maďarskej vládnej strany Fidesz Viktora Orbána by na poste premiéra chcelo vidieť až 50 percent Maďarov. Ukazujú to v utorok zverejnené výsledky prieskumu inštitútu Nézőpont, ktorý si objednal provládny denník Magyar Idők.

Nézőpont pravidelne skúma preferencie premiérskych kandidátov od roku 2015, keď Orbánovi namerali 32-percentnú podporu. Odvtedy jeho popularita priebežne stúpala. Maďarské parlamentné voľby sa konajú 8. apríla. Orbánovi na poste predsedu vlády končí už jeho tretie volebné obdobie. Prvýkrát viedol kabinet v rokoch 1998-2002, teraz je pri moci od roku 2010.

Predsedu ultrapravicovej strany Jobbik Gábora Vonu už v rebríčku preferencií kandidátov na post predsedu vlády predbehli kandidát bloku Maďarská socialistická strana (MSZP) a Dialóg (Párbeszéd) Gergely Karácsony i kandidátka ochranárskej strany Politika môže byť iná (LMP) Bernadett Szélová.

Karácsonya preferovalo 13 percent, Szélovú osem percent a Vonu iba sedem percent opýtaných. Predsedu Jobbiku chcelo za premiéra 13 percent Maďarov v auguste 2015, potom už jeho popularita kolísala.

Expremiér a predseda Demokratickej koalície (DK) Ferenc Gyurcsány zaznamenal teraz najnižšiu podporu za uvedené obdobie – iba tri percentá, pričom v auguste 2015 ho preferovalo ešte deväť percent voličov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia