Jednou vetou

Orbánov kabinet zverejnil dotazník o podpore viacdetných rodín

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívne

Foto: TASR/AP

Tento týždeň začne maďarská vláda rozosielať občanom formuláre ďalšieho dotazníka v rámci tzv. národnej konzultácie, ktorého cieľom má byť tentoraz zistiť názor Maďarov na podporu viacdetných rodín. Informoval o tom v pondelok vládny denník Magyar Idők.

Štátna tajomníčka rezortu ľudských zdrojov zodpovedná za rodinu a mládež Katalin Nováková na tlačovej konferencii v Budapešti uviedla, že dotazník obsahuje desať otázok, na ktoré vláda očakáva odpovede do 21. decembra.

Stredná Európa je motorom rastu v EÚ, čo si všimla aj Čína, uviedol Orbán

Medzi otázkami figuruje aj otázka podpory zavedenia „inštitútu materstva“ na plný úväzok pre matky so štyrmi deťmi, ale aj otázka, či občania súhlasia s tým, že pokles populácie treba riešiť namiesto umožnenia prisťahovalectva silnejšou podporou rodín, alebo či súhlasia s princípom, že dieťa má právo na matku a otca.

Rok 2018 je v Maďarsku rokom rodín – preto stredobodom tejto konzultácie je podpora rodín, ktoré vychovávajú deti. Podľa vlády je potrebné podporovať rodiny s deťmi, pričom prisťahovalectvo nie je vhodným demografickým riešením.

Doteraz vláda v rámci opatrení na podporu pôrodnosti pripravila priaznivý rodinný systém zdaňovania, mimoriadnu materskú dovolenku – i pre otcov -, podporuje bývanie a má vypracovaný program rozvoja detských jasieľ či program na ochranu zamestnania.

Orbánova vláda nepresvedčila Maďarov v otázke kritickej správy EP

Konzultácie vo forme politických dotazníkov zasielaných občanom zaviedla druhá vláda premiéra Viktora Orbána v roku 2010. Odvtedy sa občania mali touto formou možnosť vyjadriť k otázkam dôchodkov, ústavy, sociálnej sféry a minimálnej mzdy – a v dotazníku „Zastavme Brusel!“ aj k záležitostiam terorizmu, migrácie, prisťahovaleckej politiky či Európskej únie.

Zatiaľ poslednými konzultáciami bol dotazník z konca minulého roka o Sorosovom migračnom pláne, ktorý odmietlo podľa vlády rekordných takmer 2,31 milióna Maďarov.

Opozičné strany vyjadrujú názor, že konzultácie sú iba drahou vládnou propagandou, a spochybňujú aj pravdivosť informácií o počte respondentov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia