Jednou vetou

Osem juhoamerických krajín vytvorilo nové regionálne zoskupenie

Ilustračné foto

foto: TASR

Predstavitelia ôsmich krajín Južnej Ameriky sa dohodli v piatok na vytvorení nového regionálneho zoskupenia pod názvom Prosur.

Čilský prezident Sebastian Piňera, ktorého krajina hostila zakladajúce stretnutie, opísal novovytvorenú organizáciu ako fórum „bez ideológie a byrokracie, ale s totálnym nasadením pre slobodu, demokraciu a ľudské práva“, informovala tlačová agentúra DPA.

Guterres navštívil islamské centrum a sľúbil ochranu náboženských miest

Juhoamerické krajiny tak podľa neho získavajú možnosť „spolupracovať, nechať sa počuť a spoločne dosiahnuť väčšiu slobodu, integráciu a rozvoj“.

Zástupcovia Brazílie, Argentíny, Čile, Paraguaja, Kolumbie, Ekvádora, Peru a Guyany podpísali na piatkovom stretnutí v čilskom Santiagu spoločné vyhlásenie, v ktorom deklarovali, že ich fórum sa bude zaoberať témami, ako sú infraštruktúra, energetika, bezpečnosť, zdravotníctvo, obrana, boj proti zločinom a predchádzanie prírodným katastrofám.

Prosur má byť alternatívou k doterajšiemu zväzu Unasur (Únia juhoamerických národov), ktorého význam v poslednom čase klesá.

Islamský štát prišiel o všetky územia v Sýrii

Starší z blokov vznikol v roku 2008 z iniciatívy vtedajšieho brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu a jeho venezuelského náprotivku Huga Cháveza, mnohí členovia však z neho medzičasom vystúpili v súvislosti s ich postojmi ku kríze vo Venezuele.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia