Jednou vetou

Osloboďte túto krajinu a odstúpte, vyzval Babiša Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg

foto: TASR/AP

Čestný predseda českej strany TOP 09 Karel Schwarzenberg v piatok počas diskusie na mimoriadnej schôdzi o vyslovení nedôvery vláde vyzval neprítomného premiéra Andreja Babiša, aby prejavil vďačnosť krajine, v ktorej získal občianstvo a stal sa v nej premiérom. Podľa Schwarzenberga by mal Babiš Česko "oslobodiť a odstúpiť". Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Schwarzenberg zdôraznil, že nevie posúdiť, či premiérovi potomkovia alebo on sám potrebujú lekársku starostlivosť ohľadne duševného zdravia, a nie je ani vyšetrovateľ, ani sudca.

Šéf Pirátov: V čele vlády ČR by mal stáť morálny človek. Ja tam takého nevidím

Ako bývalý minister zahraničných vecí však vníma zdesenie zahraničných partnerov z toho, „čo sa u nás deje“. Schwarzenberg tlmočil obavy zahraničia slovami: „Čo sa stalo v tejto krajine, ktorá pred 20 rokmi bola jednou z najrešpektovanejších v Európe?“

„Nie som sudca, ale vy, pán premiér, ste v tejto krajine dostali najprv občianstvo, potom ste tu nadobudli nesmierne bohatstvo a stali ste sa dokonca premiérom,“ zosumarizoval exminister.

Babiš: Novinári ma naháňali ako lovnú zver, ako zločinca, ktorý si uniesol syna

„Bol by to dôkaz minimálnej vďačnosti, keby ste teraz odstúpili a neboli záťažou pre našu diplomaciu,“ upozornil premiéra. A pripomenul, že zahraničná politika sa veľmi podobá „najstaršiemu remeslu„, lebo ani v jednom si človek nemôže vybrať partnera.

Schwarzenberg tak reagoval na Babišove slová počas jeho piatkového prejavu v Snemovni, v ktorom spomenul, s akým množstvom štátnikov sa v poslednom čase stretol. Exminister Schwarzenberg dodal, že počas pôsobenia vo funkcii bol aj on sám v minulosti nútený rokovať s ľuďmi, ktorí mali krv na rukách alebo boli nekompetentní.
„Prosím vás, pán premiér, osloboďte túto krajinu a odstúpte,“ vyhlásil podľa Noviniek.cz poslanec.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia