Jednou vetou

OSN evakuovala vyše 160 utečencov z Líbye do Nigeru

Ilustračné foto

Foto: TASR

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) oznámil evakuáciu 163 utečencov z Líbye do Nigeru v rámci prvej operácie tohto druhu, odkedy v okolí hlavného mesta Tripolis vypukli pred dvoma týždňami boje. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Utečenci, medzi ktorými sa nachádzali aj desiatky žien a detí, držali predtým v líbyjských zadržiavacích táboroch v blízkosti frontových línií, uviedol UNHCR v Ženeve.

Zabitie ženy počas streľby v Londonderry vyšetrujú ako terorizmus

Zatiaľ čo príslušná organizácia premiestnila za uplynulé dni z týchto centier do bezpečnejšieho zariadenia OSN v centre Tripolisu vyše 500 utečencov, viac ako 3000 ľudí sú naďalej držaní v dosahu boja.

„Solidarita Nigeru pri prijímaní týchto utečencov je príkladná, ale Niger to nemôže urobiť sám,“ povedal vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi, ktorý zároveň ďalšie krajiny vyzval, aby sa k tejto snahe pripojili.

Boje vypukli 4. apríla, keď jednotky Chalífu Haftara spustili ofenzívu s cieľom dobyť Tripolis, v ktorom sídli vláda národnej jednoty, uznaná OSN. Podľa piatkovej štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zahynulo už najmenej 213 ľudí a ďalších 1009 osôb utrpelo zranenia.

Ukrajinci majú politikov a oligarchov po krk. Na čelo krajiny chcú zvoliť komika

Líbya upadla do chaosu po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.

O kontrolu nad krajinou bohatou na ropu súperí medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty so sídlom v Tripolise ležiacom na západe krajiny s vládou sídliacou v Tobruku na východe. Haftar podporuje vládu v Tobruku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia