Jednou vetou

OSN hostí rokovania regionálnych predstaviteľov o budúcnosti Západnej Sahary

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Bývalý nemecký prezident Horst Köhler v úlohe osobitného splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Západnú Saharu otvoril v stredu v Ženeve dvojdňové rokovania o budúcnosti tohto územia anektovaného Marokom. Zúčastňujú sa na nich ministri zahraničných vecí Alžírska, Maroka a Mauritánie, ako aj vodcovia západosaharského hnutia Front Polisario, informovala agentúra AP.

Po úvodných bilaterálnych rokovaniach s Köhlerom sa účastníci stretnú pri „okrúhlom stole“. Ide o prvé takéto podujatie pod záštitou OSN venované Západnej Sahare za posledných šesť rokov. Podľa vyjadrenia samotnej OSN je prebiehajúca schôdzka prvým krokom k obnoveniu procesu s cieľom umožniť Západosaharčanom „sebaurčenie“.

Vláda odmietla Globálny pakt OSN o migrácii

Maroko anektovalo Západnú Saharu v roku 1975. Až do roku 1991, keď bolo uzavreté prímerie sprostredkované OSN, bojovalo proti Frontu Polisario, ktorý presadzuje nezávislosť tohto regiónu bohatého na nerastné suroviny.

Maroko ponúklo Západosaharčanom rozsiahlu autonómiu, Front Polisario však požaduje vypísanie referenda o budúcnosti tohto územia.

Bezpečnostná rada OSN na prelome októbra a novembra privítala zintenzívnené úsilie o obnovenie rokovaní, ktoré majú ukončiť 42 rokov trvajúci konflikt medzi Marokom a hnutím Front Polisario. Rezolúcia predložená Spojenými štátmi zároveň predĺžila mandát západosaharskej mierovej misie OSN do 30. apríla 2019.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia