Jednou vetou

OSN: Každý desiaty migrant nemá ani 15 rokov

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Migrácia podporuje ekonomický rast, dynamiku spoločností a toleranciu. Miliónom ľudí poskytuje príležitosť hľadať lepší život a úžitok z toho majú komunity, z ktorých migranti prichádzajú, ako aj tie, do ktorých vstupujú. V posolstve k Medzinárodnému dňu migrantov, pripadajúcemu na 18. decembra, to konštatoval generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Nedostatočne regulovaná migrácia môže zvyšovať rozkol vo vnútri spoločností aj medzi nimi, vystavuje ľudí riziku, že sa stanú obeťami vykorisťovania a násilia, podkopáva dôveru voči autoritám. V decembri svet urobil historický krok, keď schválil Globálny rámec OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu, uviedol Gutteres. Tento dohovor, ktorý podporila väčšina členských štátov OSN, nám pomôže riešiť reálne problémy migrácie, dodal.

Celkový počet migrantov na medzinárodnej úrovni sa zvýšil zo 175 miliónov ľudí z roku 2000 na 244 miliónov osôb v roku 2015. Väčšina z nich žije v Európe (76 miliónov) a v Ázii (75 miliónov), konštatovala OSN. Každý desiaty migrant nemá ani 15 rokov, informovala OSN.

Pápež František dúfa, že nový globálny pakt OSN vyvolá súcit s migrantmi

Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) schválilo 18. decembra 1990 Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracujúcich a členov ich rodín. VZ OSN tým zohľadnilo fakt, že počet migrujúcich ľudí sa z roka na rok zvyšoval. Na základe odporúčania Hospodárskej a sociálnej rady z 28. júla 2000 VZ OSN 4. decembra 2000 vyhlásilo 18. december za Medzinárodný deň migrantov. VZ OSN zdôraznilo, že treba znásobiť úsilie s cieľom zaistiť dodržiavanie základných a ľudských práv všetkých migrantov.

S návrhom založenia dňa venovaného migrantom prišli v roku 1997 filipínske a vôbec ázijské organizácie zaoberajúce sa danou problematikou. Svetová organizácia vyhlásením Medzinárodného dňa migrantov reagovala na jav sústavného zvyšovania počtu ľudí meniacich svoje sídlo.

Medzinárodný dohovor o ochrane práv všetkých migrujúcich pracujúcich a členov ich rodín vstúpil do platnosti 1. júla 2003.
Pri príležitosti Summitu OSN o utečencoch a migrantov, 19. septembra 2016 v New Yorku, VZ OSN schválilo zásadné záväzky zamerané na posilnenie ochrany miliónov ľudí násilne premiestnených, a ktorí odchádzajú z jedného miesta na iné z iných dôvodov na celom svete. Dokument nesie názov Newyorská deklarácia.

Kiska: Minister M. Lajčák bol pre migračný pakt nepríjemne ponížený

Takmer vo všetkých štátoch žijú prisťahovalci a prakticky z každej krajiny ľudia pre rôzne dôvody odišli. OSN aj preto vyzvala svoje členské štáty, mimovládne i ďalšie organizácie, aby si pripomínali 18. december.

Rada Európy na svojej stránke konštatovala, že migrácia je ľudské právo, ktoré chráni protokol č. 4 Európskeho dohovoru o ľudských právach: „Každý človek má právo opustiť ktorúkoľvek krajinu vrátane svojej“. Štáty majú právo regulovať príchod zahraničných občanov na svoje územie a repatriovať nelegálnych prisťahovalcov do ich krajiny pri rešpektovaní zákonov v oblasti ľudských práv.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia