Jednou vetou

OSN kritizuje Izrael za uzatvorenie dôležitého hraničného priechodu do Gazy

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Organizácia Spojených národov kritizuje Izrael za uzatvorenie dôležitého priechodu Kerem Šalom na hranici s pásmom Gazy. OSN vyzýva Izrael na zvrátenie svojho rozhodnutia.

Organizácia Spojených národov kritizuje Izrael za uzatvorenie dôležitého priechodu Kerem Šalom na hranici s pásmom Gazy. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa osobitného koordinátora OSN Nikolaja Mladenova.

Spojené štáty nemajú lepšieho spojenca než Európu, uviedol Tusk

Ten vo zverejnenom stanovisku vyzýva Izrael na zvrátenie svojho rozhodnutia. Mladenov v ňom vyjadril znepokojenie z „následkov“ tohto uzatvorenia. Taktiež vyzval predstaviteľov militantného hnutia Hamas v pásme Gazy, aby „urobili svoju časť úlohy tým, že zachovajú pokoj, zastavia vypúšťanie (zápalných) šarkanov a zabránia ďalším provokáciám“.

Izrael uviedol, že dôležitý priechod Kerem Šalom na hranici s pásmom Gazy zatvoril v utorok v reakcii na podpaľačské útoky a pokusy Palestínčanov preniknúť na jeho územie. Kerem Šalom ostane otvorený iba pre dodávky humanitárnej pomoci vrátane liekov a potravín smerujúcich do pásma Gazy. Uzavretie tohto priechodu nariadil v pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Palestínčania vypúšťajú už od apríla z pásma Gazy na Izrael šarkany a balóny s horiacimi a zápalnými predmetmi. Tie spôsobili na juhu Izraela už zhruba 750 požiarov a podľa tamojších úradov zničili vyše 2600 hektárov poľnohospodárskej pôdy a lesných porastov.

Taliansko neprijme späť migrantov, ktorí cestovali ďalej na sever

V pásme Gazy, kontrolovanom militantnou organizáciou Hamas, sa od konca marca konajú pravidelné protesty proti 11 rokov trvajúcej prísnej izraelskej blokáde tejto chudobnej enklávy na pobreží Stredozemného mora. Demonštrácie často sprevádza násilie. Izraelské sily pri potláčaní nepokojov používajú streľbu ostrými nábojmi a slzotvorný plyn, pričom zabili už viac ako 130 ľudí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia