Jednou vetou

OSN: Osem krajín EÚ podporilo dohodu s Iránom, odsúdilo však raketové testy

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Osem členských krajín EÚ potvrdilo v stredu na pôde OSN svoje odhodlanie pokračovať v plnení jadrovej dohody s Iránom, zároveň však vyzvali Teherán, aby ukončil "destabilizujúce regionálne aktivity", kam patrí obzvlášť odpaľovanie balistických rakiet.

Generálny tajomník OSN António Guterres medzitým vyzval Irán, aby „dôkladne posúdil“ obavy, vyjadrované inými členmi organizácie v súvislosti s balistickými raketami, a „zaoberal sa“ nimi, informovala tlačová agentúra AP.

Mayová: Som vďačná za podporu, avšak počúvam aj svojich kritikov

Podľa vyhlásenia skupiny ôsmich krajín EÚ „bolo potvrdené, že Irán pokračuje v plnení svojich záväzkov súvisiacich s jadrom“.

Veľvyslanci Belgicka, Británie, Francúzska, Holandska, Nemecka, Poľska, Švédska a Talianska vydali tento dokument pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN ohľadom dodržiavania multilaterálnej dohody z roku 2015, na základe ktorej mal Irán obmedziť svoj jadrový program výmenou za zrušenie medzinárodných sankcií.

Vo vyhlásení sa však zároveň upozorňuje, že aktivity týkajúce sa balistických rakiet vrátane „odpaľovania rakiet schopných niesť jadrovú zbraň a akýchkoľvek presunov rakiet, raketových technológií či dielov“ by boli porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti Rosemary DiCarlová vyhlásila na pôde Bezpečnostnej rady, že Guterres víta potvrdenie podpory jadrovej dohode jej zvyšnými signatármi – Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom i samotným Iránom – po tom, ako od nej v máji jednostranne odstúpili Spojené štáty. Na druhej strane ľutuje rozhodnutie Washingtonu obnoviť sankcie voči Teheránu.

Európsky parlament ocenil reformy na Ukrajine, odsúdil výstavbu plynovodu

Podľa DiCarlovej je „nevyhnutné, aby tento plán naďalej fungoval pre všetkých zúčastnených, a to aj prinášaním hospodársky hmatateľného prospechu pre Iráncov“.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval v stredu Bezpečnostnú radu OSN, aby zakázala Iránu činnosti spojené s balistickými raketami, ktoré sú schopné niesť jadrové zbrane. Teherán obvinil z budovania „robustného“ arzenálu takýchto rakiet, ktorý ohrozuje Blízky východ a Európu.

Pompeo začiatkom decembra vyhlásil, že Irán skúšobne vypálil balistickú raketu stredného doletu schopnú niesť viacero bojových hlavíc, čím porušil príslušnú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa údajne nalieha v tejto súvislosti na Európu, aby na Irán uvalila novú sériu prísnych sankcií. Podľa vyjadrenia stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN sú však najnovšie obvinenia Západu voči Iránu nepodložené.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia