Jednou vetou

OSN potvrdila existenciu tunela z Libanonu do Izraela, Netanjahu žiada sankcie

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby uvalilo ďalšie sankcie na hnutie Hizballáh a odsúdilo jeho aktivity. Ide o reakciu na objavenie tunelov, ktoré údajne dalo vyhĺbiť hnutie Hizballáh a ktoré sa tiahnu od juhu Libanonu po sever Izraela.

Oblasť, kde boli objavené tunely, Netanjahu vo štvrtok navštívil so skupinou veľvyslancov viacerých krajín. „Povedal som im, že je potrebné, aby jednoznačne odsúdili túto agresiu voči nám“ zo strany Iránu a hnutí Hizballáh a Hamas a „samozrejme aj pritvrdili sankcie“ proti nim.

Netanjahu okrem toho vyhlásil, že mieni žiadať, aby sa kauzou zaoberala Bezpečnostná rada OSN. Libanonskí predstavitelia odmietajú tvrdenia Izraela, že tunely buduje hnutie Hizballáh, pričom ich označujú za nepravdivé.

Libanonské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok inštruovalo zástupcu Libanonu v OSN, aby podal sťažnosť proti Izraelu za to, že vedie „diplomatickú a politickú kampaň proti Libanonu, ktorou sa snaží pripraviť cestu pre agresiu“.

Izrael podľa Libanonu nepodložil existenciu útočných tunelov Hizballáhu

Libanon odsúdil aj zasahovanie do libanonskej telekomunikačnej siete, ktorého sa dopustil údajne Izrael, keď obyvateľom dediny v blízkosti tunelov rozposielal SMS i hlasové správy s výzvou, aby neohrozovali svoje životy tým, že sa priblížia k vyhĺbeným cezhraničným tunelom.

Izraelská armáda spustila v utorok ráno časovo neohraničenú operáciu Severný štít zameranú na „neutralizáciu“ cezhraničných tunelov vybudovaných Hizballáhom. Tie sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu na sever Izraela.

Po odhalení prvého tunela velenie izraelskej armády vo štvrtok informovalo, že identifikovalo aj druhý „cezhraničný tunel“ určený „na útoky“, ktorý bol vybudovaný hnutím Hizballáh s vyústením na izraelskom území.

Netanjahu začal po protestoch proti násiliu na ženách konať

Hovorca izraelskej armády Jonathan Conricus uviedol, že ani tento tunel ešte nebol funkčný. Conricus poznamenal, že tieto tunely mali poslúžiť na to, aby sa „bojisko presunulo na územie Izraela“ nasadením militantov z elitnej jednotky Hizballáhu. Conricus tiež uviedol, že izraelská armáda momentálne pôsobí v troch oblastiach, kde boli objavené tunely. Dodal, že „vieme o ďalších tuneloch“.

V konferenčnom rozhovore s novinármi Conricus vyhlásil, že izraelská armáda požiadala Dočasné jednotky OSN v Libanone (UNIFIL) o spoluúčasť na izraelských snahách o odstránenie týchto tunelov ich neutralizáciou na libanonskej strane.

Stefano Del Col, ktorý je šéfom misie UNIFIL monitorujúcej situáciu na hranici medzi Libanonom a Izraelom, po inšpekčnej návšteve v izraelskom pohraničí potvrdil informáciu Izraela o existencii cezhraničného tunela. Súčasne však vyzval obe krajiny, aby predchádzali nedorozumeniam a zaistili bezpečnosť a stabilitu na demarkačnej čiare.
Hovorca OSN Stéphane Dujarric v New Yorku dodal, že UNIFIL bude o svojich zisteniach z miesta nálezu informovať „príslušné orgány“ v Libanone.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia