Jednou vetou

OSN schválila dosiaľ najprísnejšie sankcie voči KĽDR, krajina príde o tretinu príjmov

Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednomyseľne uvalila nové sankcie na Severnú Kóreu, ktoré by mohli drasticky znížiť príjmy KĽDR z vývozu tovarov.

Rezolúcia zakazuje Severnej Kórei vývoz uhlia, železa, železnej rudy, olova, olovenej rudy a plodov mora. Príjmy z exportu týchto tovarov dosiaľ krajine ročne vynášali zhruba jednu miliardu dolárov a tvorili tak asi tretinu z jej celkových príjmov z vývozu, priblížila agentúra AP.

Najväčší balíček hospodárskych sankcií

Nové sankcie OSN taktiež zakazujú iným krajinám zvyšovať súčasný počet pracovníkov pôvodom z KĽDR, zakladať nové spoločné podniky s KĽDR či realizovať nové investície v existujúcich spoločných podnikoch.

Rezolúcia bezprostredne reaguje na skúšky severokórejskych medzikontinentálnych balistických rakiet z 3. a 27. júla, po ktorých Pchjongjang vyhlásil, že celé pevninské USA sú na dostrel.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová nazvala rezolúciu „najväčším balíčkom hospodárskych sankcií, aké boli kedy uvalené na severokórejský režim“ a „najprísnejším súborom sankcií uvaleným na akúkoľvek krajinu za generáciu“. Podľa Haleyovej však sankcie ako také nestačia a „nemali by sme nahovárať, že tým sme problém vyriešili“.

Ekonomický tlak na KĽDR

„To ani zďaleka. Severokórejská hrozba je stále tu a rýchlo sa stáva čoraz nebezpečnejšou. Sú potrebné ďalšie opatrenia. Spojené štáty prijímajú a budú naďalej prijímať prezieravé obranné opatrenia na našu ochranu a na ochranu našich spojencov,“ vyhlásila Haleyová, pričom zdôraznila, že Washington bude aj naďalej realizovať spoločné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou.

Rezolúcia, ktorej text vypracovali Spojené štáty, má za cieľ vyvinúť ekonomický tlak na KĽDR a prinútiť ju k návratu k rokovaniam o jej jadrovom a raketovom programe. Dokument „čo najdôraznejšie“ odsudzuje raketové skúšky a opätovne vyzýva Severnú Kóreu, aby od jadrového programu „úplne, preukázateľne a nezvratne“ upustila.

OSN zároveň pridala na sankčný zoznam deväť Severokórejčanov, najmä zástupcov spoločností a bánk. Tým zmrazilo účty a zakázalo cestovať. Sankcie tiež rezolúcia uvalila na dve severokórejské banky a dve ďalšie spoločnosti, ktorým v súlade s ňou zmrazia aktíva.

Nedostatočné zdroje do vývoja zbraní

V texte rezolúcie sa vyslovuje ľútosť nad skutočnosťou, že KĽDR „v obrovskej miere presúva svoje už aj tak nedostatočné zdroje do vývoja jadrových zbraní a nákladných programov balistických rakiet“. V rezolúcii sa konštatujú zistenia USA, podľa ktorých väčšina obyvateľov KĽDR trpí nedostatkom jedla a potrebným prístupom k zdravotnej starostlivosti, pričom štvrtinu sužuje podvýživa.

Podľa Haleyovej nevyužíva Severná Kórea svoje príjmy na zabezpečenie potravín pre obyvateľov. „Namiesto toho severokórejský režim doslova vyhladováva svojich ľudí a zotročuje ich v baniach a fabrikách, len aby mohol financovať nelegálne raketové programy,“ uviedla Haleyová.

Bezpečnostná rada OSN prijala od roku 2006 už šesť súborov sankcií voči KĽDR, ktoré však izolovaný komunistický štát neodradili od ďalšieho rozvíjania svojho raketového a jadrového programu.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov