Jednou vetou

OSN sťahuje zo Sudánu svojich pracovníkov

ilustračné foto

foto: AP

Organizácia Spojených národov (OSN) dočasne sťahuje časť svojich zamestnancov zo Sudánu. Uviedla to po tom, ako počet obetí pondelkového zásahu sudánskej armády voči účastníkom týždňového pokojného okupačného protestu v hlavnom meste Chartúm stúpol na 108. Informovala o tom v stredu hovorkyňa OSN Eri Kaneková, ktorú citovala agentúra AFP.

„Dočasne premiestňujeme tých zamestnancov, ktorých prítomnosť nemá kľúčový význam pre operácie OSN. Všetky operácie OSN v Sudáne aj naďalej pokračujú,“ uviedla v stredu hovorkyňa.

Presný počet zamestnancov OSN, ktorí zo Sudánu odchádzajú nie je známy. V Chartúme sídli až 27 subjektov OSN, väčšinu z toho tvoria humanitárne agentúry.

Pri požiari migračného centra v Bosne takmer tri desiatky zranených

Útoky na demonštrantov v Sudáne odsúdili i Spojené štáty. Washington v stredu vyzval sudánskych vojenských predstaviteľov, aby „upustili od násilia“ a apeloval na opätovné začatie rozhovorov s demonštrantmi.

Ozbrojené sily, ktoré v Sudáne prevzali v apríli moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra, dosiaľ súhlasili s trojročným obdobím prechodu na civilný režim. Vládnuca vojenská rada však po pondelkovom zásahu voči demonštrantom oznámila zrušenie dohody o prechode moci na civilnú vládu a zároveň ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch všeobecné voľby.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia