Jednou vetou

OSN varuje, že peniaze na humanitárnu pomoc Jemenu sa môžu minúť do 6 týždňov

Mark Lowcock

foto: TASR/AP

Humanitárnym organizáciám dochádzajú peniaze na financovanie pomoci v Jemene a očakávajú, že sa im prostriedky minú do konca marca. V utorok to oznámil šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Mark Lowcock.

OSN odhaduje, že uskutočnenie všetkých programov na záchranu a ochranu životov si vyžaduje vyše štyri miliardy dolárov. Uvádza sa to v pláne pomoci OSN, zverejnenom v utorok.

Lowcock uviedol Bezpečnostnej rade OSN v New Yorku, že financovanie sa rýchlo stáva najväčším problémom humanitárnej operácie – je to najväčšia humanitárna operácia na svete.

Pápež odsúdil násilie v mene náboženstva a vyzval na ukončenie vojny v Jemene

Jemenská mena znovu stráca hodnotu, keďže vplyv devízovej intervencie Saudskej Arábie z konca roka 2018 už slabne. Dôsledkom je, že ceny potravín narastajú, čo zhoršuje humanitárnu krízu, vysvetlil podľa tlačovej agentúry DPA Lowcock.

Problémy s doručením pomoci ľuďom v núdzi sú „skľučujúce“, ale zvládnuteľné, na rozdiel od problémov súvisiacich s financiami, dodal Lowcock.

„Bez dostatočnej sumy peňazí sa humanitárna operácia zastaví práve v čase, keď bude väčší počet ľudí potrebovať pomoc viac, než kedykoľvek predtým,“ upozornil Lowcock.

Vyslanec OSN Griffiths pricestoval do Jemenu ohľadom prímeria v Hudajde

Generálny tajomník OSN António Guterres zvoláva na 26. februára do Ženevy darcovskú konferenciu.
Jemen, jedna z najchudobnejších krajín arabského sveta, zažíva od konca roka 2014 ničivý mocenský boj medzi vládou, podporovanou Saudskou Arábiou, a šiitskými povstalcami húsíami, ktorým pomáha Irán.

Približne desať miliónov ľudí je iba krok od hladomoru, ako uvádza OSN. Konflikt viedol k úteku obyvateľov zo svojich domovov, k potravinovej neistote a epidémiám cholery a záškrtu po celej krajine, ako aj k poškodeniu zdravotníckej a vzdelávacej infraštruktúry.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba