Jednou vetou

OSN vyhlásila Svetový deň tuniaka z dôvodu jeho ochrany

Organizácia spojených národov

Foto: TASR/AP

S cieľom upozorniť na neustále klesajúce stavy tuniakov v oceánoch a zdôrazniť nevyhnutnosť trvalo udržateľného spôsobu spravovania početných stavov tuniakov vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v rezolúcii A/RES/71/124 v roku 2016 Svetový deň tuniaka. Pripadá na 2. mája a prvýkrát si ho svet pripomínal v roku 2017.

OSN vyhlásila tento svetový deň v reakcii na opakujúce sa varovania ochranárskych združení, ktoré niekoľko rokov zdôrazňovali, že stavy tuniakov sa globálne znižujú v dôsledku rastúcich hrozieb vyplývajúcich z ľudskej činnosti, akými sú najmä nadmerný rybolov, klimatické zmeny, ako aj okysľovanie oceánov. To všetko má negatívne dosahy na zachovanie a trvalo udržateľné zachovanie populácie tuniakov.

V súčasnosti vyše 80 štátov sveta loví tuniaky. Tisíce rybárskych lodí špecializovaných na lov tuniakov brázdia oceány. Zvyšovanie lovu tuniakov je zaznamenané v Indickom aj Tichom oceáne.

Ochranárske organizácie, napríklad aj Greenpeace, zdôrazňujú, že tuniak patrí medzi najobľúbenejšie ryby. Tvorí súčasť potravy miliónov ľudí. Je hlavnou komoditou na luxusných trhoch s rybími špecialitami. Podľa ochranárskej organizácie piatimi najviac lovenými druhmi tuniaka sú: tuniak pruhovaný, tuniak žltoplutvý, tuniak zavalitý, tuniak modroplutvý a tuniak dlhoplutvý.

Tuniaky sú migrujúce ryby. Vážia až do 700 kilogramov a majú schopnosť zrýchliť ako športové auto. Podľa Greenpeace je tuniak modroplutvý na pokraji vyhynutia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia