Jednou vetou

OSN vyjadrila znepokojenie nad rastúcim napätím medzi USA a Iránom

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Organizácia Spojených národov (OSN) vyjadrila v pondelok znepokojenie nad rastúcim napätím medzi USA a Iránom. Píše o tom agentúra AFP.

„Sme znepokojení nad rastúcim napätím v komunikácii“ medzi oboma krajinami, vyhlásil hovorca OSN Stéphane Dujarric. Vyzval pritom Washington aj Teherán, aby zmiernili svoje vyjadrenia a boli zdržanlivé vo svojich krokoch.

Iránsky minister zahraničných vecí Zaríf vylúčil možné rozhovory s USA

Predstavitelia OSN podľa Dujarrica momentálne aktívne komunikujú s Iránom aj USA na viacerých úrovniach tak, aby upokojili súčasnú napätú situáciu.

OSN vydalo toto vyhlásenie po tom, ako americký prezident Donald Trump v nedeľu vyhlásil, že ak sa Teherán rozhodne bojovať so Spojenými štátmi, bude to „oficiálny koniec Iránu“.

Irán plánuje zvýšiť produkciu nízkoobohateného uránu

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v pondelok tieto vyjadrenia označil za „genocídne narážky“.

Napätie medzi Washingtonom a Teheránom v posledných týždňoch narastá. USA vyslali do oblasti Perzského zálivu v reakcii na údajné hrozby zo strany Iránu útočnú skupinu pozostávajúcu z lietadlovej lode a ďalších plavidiel, ako aj strategické bombardéry B-52. Na Blízky východ mienia presunúť aj protiraketový systém typu Patriot.

USA posielajú na Blízky východ rakety Patriot, aby vzdorovali Iránu

Vzťahy medzi Iránom a USA sa výrazne zhoršili v minulom roku, keď Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015 a obnovil jednostranné sankcie, ktoré boli zrušené výmenou za to, že Teherán obmedzí svoj jadrový program.

Podľa amerických médií prebieha v Bielom dome boj medzi Trumpovými poradcami o podobu politiky voči Iránu. Zatiaľ čo poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton je zástancom tvrdej línie, iní sú proti. Samotný Trump nedávno povedal, že Boltona musí „krotiť“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia