Jednou vetou

OSN vyzvala Rusko a Turecko, aby stabilizovali situáciu v sýrskom Idlibe

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Gutteres v utorok vyzval Rusko a Turecko, aby "stabilizovali situáciu" v sýrskej provincii Idlib, informovala agentúra AFP. Intenzívne boje v Idlibe podľa OSN vyvolávajú humanitárnu krízu.

Guterres vyjadril znepokojenie v súvislosti so stupňujúcimi sa bojmi v Idlibe, ktorými trpí civilné obyvateľstvo.
Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Mark Lowcock na utorkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) povedal, že svet čelí „humanitárnej kríze, ktorá sa odohráva priamo pred našimi očami“.

Časti provincií Aleppo, Hamá a Idlib, ktoré sú poslednou baštou džihádistov v Sýrii, mali byť ochránené pred mohutnou ofenzívou vládnych síl nárazníkovou zónou. Dohodu o nej podpísali Rusko a Turecko vlani v septembri.

Zo Sýrie sa vrátilo šesť detí členov Islamského štátu

Táto dohoda však v praxi nikdy nebola plne implementovaná, pretože džihádisti sa odmietli stiahnuť z oblasti, ktorá mala byť demilitarizovanou zónou.

Sýrska vláda a Rusko od konca apríla vystupňovali bombardovanie tohto regiónu. Vojnový stav si za posledných šesť týždňov podľa Lowcocka vyžiadal životy viac ako 230 civilistov, stovky utrpeli zranenia a 300.000 ľudí bolo nútených opustiť svoje domovy.

Raketový útok na severozápade Sýrie si vyžiadal najmenej 12 obetí a 15 zranených

„Útoky na civilistov a civilnú infraštruktúru musia okamžite prestať,“ povedal. Guterres Rusko a Turecko vyzval, aby situáciu stabilizovali „bez dohody“. Kríza v Sýrii podľa neho nemá vojenské riešenie a zdôraznil, že ľudské práva a medzinárodné humanitárne právo je potrebné rešpektovať aj „v rámci boja proti terorizmu“.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia povedal, že Rusko nikdy neútočilo na civilistov a septembrová dohoda je podľa neho naplno realizovaná, s čím však nesúhlasil veľvyslanec Turecka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia