Jednou vetou

OSN vyzvala súperiace strany v Jemene na rešpektovanie prímeria

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Osobitný vyslanec OSN Martin Griffiths naliehavo vyzval v nedeľu súperiace strany v Jemene, aby rešpektovali dohodu o prímerí dosiahnutú na mierových rozhovoroch vo Švédsku.

Po bojoch v prístave Hudajda vyjadril očakávanie, že obe strany budú rešpektovať svoje záväzky v súlade s textom a duchom dohody a začnú okamžite implementovať jej ustanovenia. OSN podľa neho spolupracuje s jemenskou vládou a húsijskými povstalcami, aby sa dohoda „náležite a včas“ naplnila.

Trump pracuje na vydaní Tureckom stíhaného duchovného Gülena

K leteckým útokom a prudkým bojom došlo v noci na nedeľu na okraji prístavu Hudajda, ktorý ovládajú povstalci.

Najmenej 29 bojovníkov vrátane 22 húsíjských povstalcov prišlo v bojoch a pri náletoch v provincii Hudajda o život, uviedol provládny armádny zdroj pre agentúru AFP. Obe strany sa navzájom obvinili z porušenia prímeria.

Prímerie dohodnuté medzi znepriatelenými stranami v Hudajde začne platiť v utorok 18. decembra, informovala v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z oboch strán a OSN.

Po prímerí medzi jemenskými vládnymi silami, podporovanými vojenskou koalíciou vedenou Saudskou Arábiou, a húsíjskými povstalcami by malo podľa dohody nasledovať stiahnutie bojovníkov z oboch strán z Hudajdy a rozmiestnenie medzinárodných pozorovateľov v prístave.

Pápež František dúfa, že nový globálny pakt OSN vyvolá súcit s migrantmi

Hudajda, v západnej časti Jemenu, je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie Hudajdy, pretože tú od konca roka 2014 ovládajú húsíovia.

Ak by sa príslušná dohoda implementovala, krajine, kde je na pokraji hladomoru 14 miliónov ľudí, to môže priniesť značnú úľavu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia