Jednou vetou

OSN vyzvala Turecko, aby vyšetrilo údajné popravy Kurdov na severe Sýrie

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Úrad vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyzval v utorok Turecko, aby vyšetrilo údajné popravy Kurdov v severnej Sýrii, ktoré mala vykonať sýrska ozbrojená skupina podporovaná Tureckom. Informovala o tom agentúra AP.

Hovorca OHCHR Rupert Colville sa odvolával na videozábery, ktoré podľa všetkého zachytávajú, ako bojovníci zo skupiny Ahrár aš-Šarkíja v sobotu na diaľnici v severnej Sýrii zadržali a popravili troch kurdských zajatcov. Na tom istom mieste malo podľa hovorcu v sobotu dôjsť aj k ďalšej vražde, ktorej obeťou sa stala kurdská politička.

Vládne sily vstúpili do Kurdmi kontrolovaného mesta Manbidž

Novinárom v Ženeve Colville povedal, že Turecko „možno považovať za zodpovedné“ za násilnosti spáchané ozbrojenými skupinami, nad ktorými má „faktickú kontrolu“, alebo ku ktorým dochádza v rámci vojenských operácií. Spomínané videá sa objavili aj na internetových sociálnych sieťach.

V okolí sýrskeho mesta Manbidž prišiel pri ostreľovaní kurdskými militantmi o život jeden turecký vojak a osem ďalších utrpelo zranenia, informovalo v utorok ministerstvo obrany, na ktoré sa odvolala agentúra AFP.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího