Jednou vetou

OSN vyzýva Izrael a Hamas, aby zamedzili eskalácii násilia v Gaze

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Predstaviteľ Organizácie Spojených národov vyzýva Izrael a lídrov militantného hnutia Hamasu v pásme Gazy, aby v predvečer prvého výročia začiatku konania pravidelných protestov v pohraničí zabránili eskalácii násilia.

Koordinátor humanitárnej pomoci Jamie McGoldrick, pôsobiaci na tomto palestínskom území, vydal v piatok stanovisko, v ktorom načrtol, že už rok trvajúce demonštrácie mali vplyv na „závratný“ počet ľudských životov – najmä na detí – v Gaze.

Vo vyhlásení sa podľa agentúry AP uvádza, že izraelská armáda zabila počas týchto protestov už 195 Palestínčanov vrátane 40 detí. Zranenia utrpelo ďalších takmer 29.000 palestínskych Arabov; z nich 7000 v dôsledku streľby ostrými nábojmi izraelských vojakov.

Veľké množstvo obetí medzi neozbrojenými Palestínčanmi a jasne označenými lekármi „vyvoláva obavy“, že Izrael používa nadmernú silu.

Odchod Británie z EÚ bez dohody zasiahne východ Európy a Turecko

Vo vyhlásení sa ďalej píše, že protesty v pohraničí zhoršili humanitárnu krízu v pásme Gazy, čím vyvinuli nápor na systém zdravotnej starostlivosti, už aj tak preťažený v dôsledku 11 rokov trvajúcej izraelsko-egyptskej blokády.

Pri príležitosti prvého výročia – často násilných – protestov pri hraniciach Izraela a Hamasom ovládaného pásma Gazy sa v sobotu očakáva účasť desiatok tisíc Palestínčanov, píše agentúra AFP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia