Jednou vetou

Otec útočníka zo Štrasburgu tvrdí, že jeho syn podporoval IS

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kladie ružu k pamätníku neďaleko vianočných trhov v Štrasburgu 14. decembra 2018

foto: TASR/AP

Muž označený za otca 29-ročného ozbrojenca podozrivého z utorkového útoku na vianočných trhoch vo francúzskom Štrasburgu tvrdí, že jeho syn bol stúpencom teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Abdelkrim Chekatt to pre francúzsku televíznu stanicu France 2 povedal v sobotu večer – dva dni po tom, ako jeho syna zneškodnili policajti pri prestrelke v Štrasburgu.

Tisíce ľudí opäť protestovali proti vláde Aleksandara Vučiča

Polícia po ňom pátrala od utorkového útoku na vianočných trhoch, ktorý si vyžiadal štyri obete. Napísala o tom v nedeľu agentúra AP.

Otec Chérifa Chekatta povedal, že syna naposledy videl tri dni pred útokom. Potvrdil, že jeho syn džihádistov podporoval.

„Napríklad povedal, že Dáiš (Islamský štát) bojuje za správnu vec,“ povedal v rozhovore otec predpokladaného útočníka. Dodal, že od podpory džihádistov sa svojho syna pokúšal v minulosti odhovoriť.

Rodičov ozbrojenca a jeho dvoch bratov prepustili v sobotu z väzby na slobodu. Tri ďalšie osoby blízke Chérifovi Chekattovi sú stále zadržiavané.

EK ponúka Babišovi tri možnosti, ako by mohol vyriešiť konflikt záujmov

Propagandistická agentúra Islamského štátu uviedla na Twitteri, že Chekatt bol jedným z jeho „vojakov“, čo francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v piatok označil za „úplne oportunistické“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia