Jednou vetou

Otrasy v akadémii Nobelovej ceny: Odstúpila generálna tajomníčka

Ilustračná foto

Foto: TASR

Sara Daniusová - generálna tajomníčka Švédskej akadémie, ktorá udeľuje Nobelovu cenu za literatúru - sa vzdala tohto svojho postu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

Švédskou akadémiou otriasa škandál, v ktorého dôsledku už traja z jej 18 členov podali demisiu. Svojho členstva sa vzdali po tom, ako akadémia neodhlasovala vylúčenie švédskej poetky Katariny Frostensonovej, ktorej manžel – Francúz Jean-Claude Arnault – od roku 1996 vynášal údaje o laureátoch prestížnej ceny za literatúru. „Moje odstúpenie z postu generálnej tajomníčky bolo na želanie akadémie,“ uviedla Daniusová s tým, že z toho dôvodu sa rozhodla odísť s okamžitým účinkom.

Daniusová ďalej povedala, že na svojom poste by rada zotrvala, ale rozhodnutie Švédskej akadémie akceptuje. Členstva v Švédskej akadémii sa v piatok 6. apríla vzdali spisovatelia Klas Östergren a Kjell Espmark a následne aj historik Peter Englund. Patrónom Švédskej akadémie je kráľ Karol XVI. Gustáv, ktorý schvaľuje každé tajné hlasovanie tohto orgánu pred tým, než sa zverejní.

Tento piatok majú byť zverejnené závery vyšetrovania, ktorým Daniusová poverila advokátsku kanceláriu ešte vlani v novembri. Jeho cieľom bolo objasniť vzťahy medzi členmi akadémie a Arnaultom. Daniusová sa ako prvá žena stala v roku 2015 generálnou tajomníčkou Švédskej akadémie založenej v roku 1786.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia