Jednou vetou

Gorbačov: Otrávenie Skripaľovcov je „hrozné a odporné“

Michail Gorbačov

foto: TASR/AP

Otrávenie bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry je "hrozné a odporné", vyhlásil bývalý vodca Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov.

Po tom, ako sa v nedeľu zúčastnil na ruských prezidentských voľbách, pre britskú stanicu ITV uviedol, že „čas ukáže“, kto bol za týmto útokom. Jeho komentár prišiel po tom, čo sa Londýn a Moskva dostali do diplomatickej potýčky ohľadom daného incidentu, ktorý sa odohral 4. marca v anglickom meste Salisbury.

Inšpektori z Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) začali v pondelok preverovať chemickú látku, ktorá bola použitá pri útoku na Skripaľovcov. Vykonajú i nezávislé testy vzoriek zo Salisbury. Londýn predpokladá, že uvedenou látkou je novičok, vyvinutý ešte v bývalom ZSSR, a zodpovednosť za incident nesie Rusko.

EÚ podporuje Britániu po útoku na Skripaľ, je však opatrná pri určovaní vinníka

Tieto tvrdenia Británie podporili v spoločnom vyhlásení Francúzsko, Nemecko a USA. Išlo o prvé použitie chemickej zbrane na území Európy od druhej svetovej vojny, pripomína stanica ITV. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že zmienené obvinenia sú nezmyslom a Rusko už svoj chemický arzenál zlikvidovalo.

Kremeľ v pondelok vyhlásil, že Londýn bude musieť svoje tvrdenia podložiť relevantnými dôkazmi, alebo sa „skôr či neskôr“ ospravedlniť.

Gorbačov bol posledným lídrom ZSSR pred zánikom tohto štátneho útvaru v roku 1991, čím sa ukončila studená vojna. Vzťahy medzi Londýnom a Moskvou sú následkom incidentu v Salisbury momentálne najhoršie od zmieneného obdobia. Gorbačov tvrdí, že Putin je „vhodným prezidentom“ Ruskej federácie.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike