Ozbrojenci prepadli redakciu televízie al-Arabíja

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Neznámi ozbrojenci prepadli v noci na nedeľu redakciu panarabskej televízie al-Arabíja v irackej metropole Bagdad. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Nemenovaný predstaviteľ al-Arabíje uviedol, že pri prepade bolo zranených niekoľko pracovníkov televízie a poškodené jej zariadenie. Povedal tiež, že „príslušníci (irackej) federálnej polície odmietli počas útoku poskytnúť pracovníkom televízie ochranu“.

Protivládne protesty v Iraku si vyžiadali už viac ako 50 obetí

Ozbrojenci údajne prepadli aj redakciu irackej súkromnej spravodajskej televízie NRT. K útokom na sídla médií došlo v Bagdade po takmer týždni násilných protestov, pri ktorých zahynulo viac ako 80 ľudí a ďalších vyše 4000 osôb utrpelo zranenia. Niektoré zdroje uvádzajú, že násilnosti v Bagdade a iných mestách na juhu Iraku si vyžiadali už vyše 100 životov.

Protesty proti vláde premiéra Ádila Abdala Mahdího vypukli v utorok v Bagdade a rozšírili sa do prevažne šiitských juhoirackých provincií. Protestujúci žiadajú zníženie nezamestnanosti, zlepšenie služieb, zastavenie korupcie či prístup k základným komoditám ako sú elektrina či voda.

Štyria mŕtvi pri streľbe v Kansase

Iracké bezpečnostné sily zaviedli vo štvrtok v Bagdade zákaz vychádzania a Mahdí v piatok účastníkov protestov vyzval, aby sa vrátili domov. Naopak, na Mahdího odstúpenie vyzval vplyvný šiitský duchovný Muktada as-Sadr. Ten tiež požaduje vypísanie predčasných volieb, ktoré by sa podľa neho mali konať pod dohľadom OSN.

Mahdí v sobotu večer po zasadaní vlády podľa agentúry AP vyzval demonštrantov, aby ukončili svoje protesty a vyhlásil, že je pripravený sa s nimi stretnúť a vypočuť si ich požiadavky. Bezpečnostné zložky majú podľa neho rozkaz nepoužívať ostrú muníciu s výnimkou striktne špecifikovaných prípadov sebaobrany. Prisľúbil, že použitie takejto munície dá vyšetriť. Zároveň ohlásil balík sociálnych opatrení zameraných na ukončenie protivládnych protestov.

Môže vás zaujímať

Katalánskych lídrov odsúdili na dlhoročné tresty