Jednou vetou

Ozbrojenci prepadli redakciu televízie al-Arabíja

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Neznámi ozbrojenci prepadli v noci na nedeľu redakciu panarabskej televízie al-Arabíja v irackej metropole Bagdad. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Nemenovaný predstaviteľ al-Arabíje uviedol, že pri prepade bolo zranených niekoľko pracovníkov televízie a poškodené jej zariadenie. Povedal tiež, že „príslušníci (irackej) federálnej polície odmietli počas útoku poskytnúť pracovníkom televízie ochranu“.

Protivládne protesty v Iraku si vyžiadali už viac ako 50 obetí

Ozbrojenci údajne prepadli aj redakciu irackej súkromnej spravodajskej televízie NRT. K útokom na sídla médií došlo v Bagdade po takmer týždni násilných protestov, pri ktorých zahynulo viac ako 80 ľudí a ďalších vyše 4000 osôb utrpelo zranenia. Niektoré zdroje uvádzajú, že násilnosti v Bagdade a iných mestách na juhu Iraku si vyžiadali už vyše 100 životov.

Protesty proti vláde premiéra Ádila Abdala Mahdího vypukli v utorok v Bagdade a rozšírili sa do prevažne šiitských juhoirackých provincií. Protestujúci žiadajú zníženie nezamestnanosti, zlepšenie služieb, zastavenie korupcie či prístup k základným komoditám ako sú elektrina či voda.

Štyria mŕtvi pri streľbe v Kansase

Iracké bezpečnostné sily zaviedli vo štvrtok v Bagdade zákaz vychádzania a Mahdí v piatok účastníkov protestov vyzval, aby sa vrátili domov. Naopak, na Mahdího odstúpenie vyzval vplyvný šiitský duchovný Muktada as-Sadr. Ten tiež požaduje vypísanie predčasných volieb, ktoré by sa podľa neho mali konať pod dohľadom OSN.

Mahdí v sobotu večer po zasadaní vlády podľa agentúry AP vyzval demonštrantov, aby ukončili svoje protesty a vyhlásil, že je pripravený sa s nimi stretnúť a vypočuť si ich požiadavky. Bezpečnostné zložky majú podľa neho rozkaz nepoužívať ostrú muníciu s výnimkou striktne špecifikovaných prípadov sebaobrany. Prisľúbil, že použitie takejto munície dá vyšetriť. Zároveň ohlásil balík sociálnych opatrení zameraných na ukončenie protivládnych protestov.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba