Jednou vetou

Oznámenie Iránu povedie k jeho ďalšej izolácii a sankciám varoval Pompeo

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo

Foto: TASR/AP

Po oznámení Iránu, že poruší jedno z ústredných ustanovení medzinárodnej jadrovej dohody z roku 2015, varoval americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v nedeľu islamskú republiku pred negatívnymi dôsledkami. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

„Najnovšie rozšírenie jadrového programu Iránu povedie k ďalšej izolácii a sankciám,“ napísal šéf diplomacie USA na Twitteri. Vyzval súčasne ďalšie krajiny, aby obnovili uplatňovanie dlhoročnej zásady toho, že nebude dochádzať k obohacovaniu uránu pre iránsky jadrový program.

Nič nenaznačuje, že by Rusko chcelo v spore okolo zmluvy INF ustúpiť, varoval šéf NATO

„Iránsky režim vyzbrojený jadrovými zbraňami by predstavoval ešte väčšiu hrozbu pre svet,“ zdôraznil Pompeo.

Irán predtým vyhlásil, že od 7. júla odstupuje od ďalšej časti jadrovej dohody s veľmocami a začne s obohacovaním uránu nad rámec limitu, ktorý je 3,67 percenta. Podľa vyhlásenia Teheránu z nedeľňajšieho dopoludnia malo k tomuto kroku dôjsť v priebehu najbližších niekoľkých hodín.

Irán zredukoval svoje záväzky voči jadrovej dohode

Irán tiež pohrozil, bude naďalej znižovať svoje záväzky v rámci jadrovej dohody každých 60 dní, pokiaľ ju ostatné strany nebudú dodržiavať.

Jadrová dohoda zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií. Irán uzavrel dohodu s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN (Spojenými štátmi, Ruskom, Čínou, Francúzskom, Britániou) a Nemeckom. Vinu za súčasné napätie pripisuje Irán Spojeným štátom, ktoré pod vedením súčasného prezidenta Donalda Trumpa od dohody vlani odstúpili a uvalili na Teherán sériu sankcií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia