Jednou vetou

Páchateľ útoku v Liege bol na niekoľko hodín na priepustke z väzenia

Belgická špeciálna jednotka na mieste streľby v belgickom meste Liege 29. mája 2018

foto: TASR/AP

Páchateľ útoku, ktorý sa odohral v utorok dopoludnia v belgickom meste Liege a pri ktorom zahynuli dve policajtky a jeden mladý muž, je 36-ročný Belgičan Benjamin Herman, ktorý v čase útoku využíval možnosť dočasného prepustenia z nápravnovýchovného zariadenia.

Podľa belgickej televíznej stanice RTBF, ktorá sleduje vývoj udalostí v Liege, došlo k incidentu na ulici Boulevard d’Avroy v čase, keď páchateľ, pôvodom z mesta Rochefort vo Valónsku, bol na niekoľko hodín prepustený z väzenia, aby sa zúčastnil „reklasifikácie“. K čomu už nedošlo. Ešte pred násilnými udalosťami v Liege sa počas noci dopustil menšieho zločinu v susednej provincii Luxembursko.

Obeťami útoku v Liege sú dve policajtky a jeden mladý muž

Muž zaútočil na hliadkujúce policajtky po tom, ako ho oslovili kvôli rutinnej kontrole. Páchateľ následne jednej z nich zobral strelnú zbraň, ktorou zastrelil náhodného svedka udalosti v okoloidúcom aute a ktorou strieľal aj na členov privolaného protiterotistického komanda, pričom dvoch z nich zranil ešte predtým, ako ho zastrelili.
Benjamin Herman bol pre policajtov „známy prípad“.

Bol považovaný za násilníka a mal problémy so zákonom pre účasť na krádežiach, poškodzovaní verejného majetku a obchodovanie s drogami, za čo si vyslúžil aj pobyt za mrežami. Nikdy však nebol evidovaný za radikalizmus. K jeho radikalizácii podľa RTBF došlo vo väznici Lantin, ktorá sa nachádza v blízkosti Liege a do ktorej sa dostal v roku 2017.

Pri dopravnej nehode v okrese Košice-okolie prišiel o život chodec

Podľa dostupných údajov bol v psychologickom profile označený ako „nestabilný“, za čo môže aj jeho „problematické“ detstvo. Páchateľ nemal v posledných rokoch žiaden kontakt so svojou rodinou. Kráľovský prokurátor pre Liege počas tlačovej konferencie na policajnom ústredí v tomto meste uviedol, že nevylučuje „domnienku teroristického trestného činu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia