Jednou vetou

Páchateľ útoku v Štrasburgu strieľal zo zbrane vyrábanej v rokoch 1892-1927

Uzatvorené centrum po útoku na vianočných trhoch v Štrasburgu 11. decembra 2018

foto: TASR/AP

Páchateľ utorkového útoku v oblasti vianočných trhov v Štrasburgu strieľal z revolvera s kalibrom 8 mm, vyrobeného koncom 19. storočia. V rozhovore pre spravodajský portál LCI to uviedol bývalý veliteľ elitnej jednotky RAID francúzskej polície Jean-Michel Fauvergue.

Tento služobný revolver 1892 bol služobnou zbraňou francúzskej armády. Vyrábal sa v rokoch 1892-1927. Potom bol nahradený poloautomatickými pištoľami MAS 1935 a MAC 1950. Revolver 1892 sa vyrábal v rokoch 1892-1927.

Nemenovaný odborník na zbrane z Paríža pre portál LCI uviedol, že pištoľ modelu 1892 bola bežnou zbraňou, ktorá v mnohých rodinách zostala „zabudnutá v zásuvkách či nočných stolíkoch“. Je vyrobená z ocele a je „nezničiteľná, preto prežila celé generácie“, poznamenal odborník. Na rozdiel od minulosti, keď bola voľne predajná, je v súčasnosti vo Francúzsku nutné mať na ňu povolenie.

Polícia preveruje, či mal útočník zo Štrasburgu komplicov

„Netreba sa nechať pomýliť a myslieť si, že keď je zbraň stará, nie je nebezpečná. Dôkazom je, že touto zbraňou (páchateľ) zabíjal,“ spresnil Fauvergue. Dodal, že strelec zo Štrasburgu bol „odhodlaný, zradikalizovaný a chcel ísť až do krajnosti“, čím bol „obzvlášť nebezpečný“.

Fauvergue tiež pripomenul, že medzi mierou nebezpečnosti útoku a nástrojom, ktorým bol spáchaný, nie je žiadna spojitosť.

Francúzsko: Zomrel jeden zo zranených pri útoku v Štrasburgu

„V nedávnej minulosti sme zažili teroristov, ktorí zabíjali nožom či vrážaním autom,“ vysvetlil.
Okrem tejto strelnej zbrane mal podozrivý Chérif Chekatt pri svojom útoku pri sebe aj nôž.

V dôsledku streľby, ktorú Chekatt pustil v utorok večer v oblasti vianočných trhov v historickom jadre Štrasburgu, prišli o život najmenej traja ľudia a ďalších 13 utrpelo zranenia. Útočník z miesta činu ušiel. Po 48 hodinách na úteku ho na štrasburskom predmestí Neudorf smrteľne zranila policajná hliadka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia